News

1913 Tarihli Para Açık Arttırmada

Tarihi paraların meraklıları için 2013 pek heyecanlı bir yıl olacak gibi duruyor. Yakın zamanda Morton & Eden tarafından nadir İslami sikkelerin sunulmasından sonra yine çok nadir bulunabilecek bir para olan 1913 Liberty Nickel’in de açık arttırmaya çıkarılacağı açıklandı. Bu nadir para kırk yıllık bir aradan sonra ilk kez satışa çıkarılıyor. Her ne kadar dramatik bir geçmişi olsa da internet ortamında başlayan açık arttırmalarda kendisine biçilen fiyatlar 2 milyon $’ı geçmiş durumda.

1913 tarihli bu bozuk parayı George O. Walton 1962’de bir müzayedede satmak maksadıyla yanına alıyor; fakat geçirdiği trafik kazası sonrası hayata gözlerini yumuyor. Kaza yerinde bu para bulunuyor ve Walton’ın ailesine geri gönderiliyor. Onlar da bir başka müzayedeye çıkarıyorlar bu parayı; ancak bu sefer de aileye kazadan sonra gönderilen bu paranın kopya olduğu ortaya çıkıyor.

Daha sonra 2013’te bu kayıp bozuk para için 10.000 $ ödül konuluyor. Bunun ardından Walton yeğenlerinden ikisi ellerinde 1913 Liberty Nickel’le çıkageliyorlar, para inceleniyor ve gerçekten de orijinal olduğu doğrulanıyor.

Konunun ilgilileri müzayedeyi merak takip ediyor; çünkü 1913 Liberty Nickel şu ana kadar satılmış en pahalı para olabilir.

 

 

Tags
Show More

Related Articles

Leave a Reply