Yol

Altın Adam Cadillac Eldorado

General Motors firmasının en üst düzey otomobilinin en gösterişli modeli Eldorado, Hollywood tarafından ”Dream Cars” adı verilen yani rüyaları süsleyen otomobillerin başında geliyor.1950’li yıllarda dayanıklılık, güvenlik, sürüş deneyimi ve mühendislikte dünya standardını belirleyen Cadillac aynı zamanda lüksün sınırlarını zorlayan bir statü sembolü de idi.

İspanyolcada altın adam anlamına gelen Eldorado, 1952’de Cadillac’ın 50. üretim yılını kutlamak amacıyla yaratıldı. Dönemin sınırlı sayıda üretilen ultra lüks otomobili 7750 dolarlık fiyatıyla da el yakıyordu. İlk çıktığı günden bugüne dek rüyaları süsleyen Cadillac Eldorado’lar kraliyet ailelerinden devlet başkanlarına, Papa’dan pop yıldızlarına dek birçok hayran kazandı. Hollanda, Belçika, İsveç Kralları, Roosevelt, Eisenhover, Elvis Presley, Salvador Dali ve Al Capone ise Eldorado tutkunu isimlerden sadece birkaçı.

1955 yılına gelindiğinde standart motor yerine 20 beygir daha güçlü olan yeni motor kullanılmaya başlandı. Beyaz kürk ve beyaz İngiliz derisinden döşemeleri ile Eldorado göz kamaştıran gövdesinin yanı sıra iç mekan konforuyla da lüksün simgesiydi. İlerleyen yıllarda köpekbalığı yüzgeci adı verilen kuyruklar otomobilin imzası haline geldi.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close