Okyanus

Bavaria Yachtbau’dan B/ONE

Daysailor segmantine girme planları ile BAVARIA YACHTBAU, 2012’ye sansasyonel bir giriş yaptı.Bu yeni tasarım botta yaratıcı bir yapının çok daha fazlası var.

Bavaria’nın PR ve satış sorumlusu Alexander Knesewitsch  “B/ONE için satış ve pazarlamada tehdit oluşturan tamamıyla yeni bir kitle hedeflendi. İşte bu yüzden bizde yeni bebeğimiz B/ONE’ı, BAVARIA CRUISER und SPORT koleksiyonundan bağımsız olarak piyasaya sürüyoruz.

Şimdi de B/ONE bütün BAVARIA şubelerinde ve resmi web sitesi  www.sail-b1.com

adresinde mevcut.

“Biz B/ONE’ı daha geniş bir kitleye ulaştırmaya çalışıyoruz. EkonomikB/ONE sahipleri deneyimlerini paylaşıp birbirleriyle iletişim kurabilirler. Giriş fiyatı ve minimum 

 

düzeydeki mürettebat  ihtiyacıyla B/ONE sizleri denize açılmaya davet ediyor.”  B ONE of us’ (bizden biri olun) diyebilirsiniz. Yeni web sitesi bu mottoyu tam olarak yansıtıyor. Site içinde,  yelkenli tutkunlarının B/ONE’ın şekillendirdiği yeni ürünlerin takibini yapabilecekleri bir blog da bulunuyor. Bu site sayesinde

Ek olarak, websitesinde tasarımcıların ve teknik bilgilerin yorumlarını bulabileceğiniz gibi B/ONE fiyat listesi ve satıcıların ayrıntılarına ulaşabilirsiniz.

 

 

BAVARIA YACHTBAU GmbH caused a sensation at boot 2012 in Düsseldorf when it announced plans to enter the sport boat/daysailor segment.This new one-design boat has more than just an innovative construction:

“The B/ONE is aimed at a completely new target group – which poses new challenges for sales and marketing,” said Alexander Knesewitsch, Head of Marketing and PR at BAVARIA. “This is why we are launching our new baby independently as B/ONE by BAVARIA, and separate to our BAVARIA CRUISER und SPORT collections.”

Consequently, the B/ONE is available at all BAVARIA dealers and also from new, official B/ONE partners as part of a wider distribution network. The B/ONE also has its own, dedicated website: www.sail-b1.com.

“We want the B/ONE to open up sailing to a wider audience. 

 

Its affordable entry-level price and minimum crewing requirements make the B/ONE quite simply an invitation to go sailing. You could say:  B ONE of us!“ Alexander Knesewitsch commented.

The new website also reflects this motto. And it includes a blog where sailing enthusiasts can follow the latest production developments, as the B/ONE takes shape. B/ONE owners will also be able to communicate with one another via the site and share sailing experiences.

In addition, the website contains comments from the designer and technical data, as well as the B/ONE price list and dealer details.

.

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın