Gayrimenkul

Bvlgari Bali Resort

Bulgari otelleri, lüskü ve pahalı zevkleri her santimetrekaresinde yaşatan mekanlardır. Bulgari Bali Resort da, ünlü oteller zincirinin bu özelliğinden kesinlikle taviz vermiyor.

Bulagri Bali resort Ngurah Rai Uluslararası Havaalanı’ndan sadece 25 dakikalık bir mesafede, Uluwatu’da, kayalıkların üzerinden sakin ve huzurlu bir şekilde Hint Okyanusu’nu izliyor.

Tesisin ana binası, 500 metrelik bir uçurumun üstünde, tıpkı bir yüzüğün üstündeki  değerli taş gibi duruyor. Bulgari mücevherlerinden ilham alan kalın çizgiler, dikkat çekici mimari yenilikler ve şık yüzeyler dünyaca ünlü üreticinin eşsiz karakteri yansıtıyor.

Bulgari Bali Resort’ta, sahilde yürüyüşten okyanusun tertemiz sularında yüzmeye, keyifli ve rahatlatıcı spa bakımlarından özel yardımcınızla alışverişe kadar birçok aktivite imkanı bulunuyor. Ayrıca tatilinize biraz macera katmak isterseniz helikopter ile bölgedeki yanardağı ziyaret edebilirsiniz.

Havuzbaşındaki restoranlardan Il Ristorante klasik İtalyan mutfağından lezzetler sunarken, Sangkar menüsünde Bali’nin yöresel yemeklerine yer veriyor. Her iki restoran da işin de usta şeflerle çalışıyorlar.

Sarp kayalıklar üzerindeki bu cennet bahçesinde konaklamanın bedeli kişi başına gecelik 800 dolardan başlıyor.

Bulgari hotels are all about luxury and expensive tastes, and the wonderful Bulgari Bali Resort is no exception from the rule.

You can find it perched on a cliff in Uluwatu, Bali, serenely overlooking the vast Indian Ocean. It can easily be reached from the Ngurah Rai International Airport by taxi (it’s a 25-minute drive).

Just like a precious gem on a ring, the resort’s main villa proudly sits on the 500-foot cliff that ensures breathtaking panoramic views. Also reflecting the world-famous luxury manufacturer’s unique character, the entire resort flaunts bold lines, remarkable architectonic innovations, and sleek surfaces that seem to be inspired by Bulgari jewels.

Activities here are various, ranging from long walks on the pristine beach, or swimming in the clear ocean waters, to enjoying lavish spa treatments and shopping together with a personal assistant. You can also get a little more adventurous and visit the local volcano by helicopter.

Your taste buds will be charmed by the delicious dishes available in the poolside restaurants. Classical Italian cuisine is served at II Ristorante, while traditional Balinese foods can be enjoyed at the Sangkar.

At rates that start at $800 per night, this lovely paradise on a cliff simply cannot be overlooked!

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın