Zaman

BVLGARI : Bulgari’den mükemmelliğin geometrisi, Octo

Bulgari’den mükemmelliğin geometrisi, Octo

                                                                                       

Bulgari’nin yüzyılları ve uygarlıkları aşarak günümüze gelen ve birçok değeri yansıtan yeni kreasyonu Octo, erkek saatlerindeki geleneksel standartların ötesine geçiyor…

 

Bulgari Octo, kendine özgü karakteriyle güçlü ve karizmatik bir tasarım. Octo, yuvarlak ya da kare formların çok ötesinde; sekizgen formunu andıran iki temel şeklin ahenkli ve dengeli bir sentezi; mükemmelliğin geometrisini simgeliyor. Bir çemberin çevrelediği sekiz kenarlı yapısı, saf klasisizmin estetik anlayışına cesur ve aynı zamanda zarif bir fark getiriyor. Octo modellerinin güçlü kimliği, lüks erkek saatlerinin gelecekteki dünyasında yeni referans kodlarını belirliyor.

GOLD SOLDAT

Bu son derece çağdaş saat, birçok değeri bünyesinde barındırıyor. Evrensel bir şekil olan ve doğudan batıya her kıtada yer bulan sekizgen, uygarlık tarihinde ve sayısız kültürde önemli bir yere sahip. Antik dönem Avrupa’sında simyacıların, kare ve dairenin bu mükemmel birleşiminin mükemmeliyeti ve aynı zamanda Dünya ile Cennet arasındaki ilişkiyi simgelediğine inandığı sekizgen: insanlığı temsil eden kare şeklini ve ilahi dünyayı temsil eden daire kavramlarını birleştiriyor.

 

Bu simgesel içerik, Octo modelinin mimarisinde yoğun bir şekilde sentezleniyor. Bir saatten daha fazlası olan bu obje, temel işlevinin ötesine geçerek estetik ve duygusal bir önem içeren daha kapsamlı bir boyut kazanıyor. Görünüşündeki sadeliğinin altında karmaşık bir değer zenginliği yatıyor; denge, mükemmeliyet, ölümsüzlük ve sonsuzluk bir yanda, uzmanlık ve saat yapımındaki ustalık diğer yanda.

 

Bulgari’nin bu yeni, saf ve güçlü kreasyonu, markanın erkek saatlerindeki maskülen değerlerini karizma, şahsiyet ve özel bir stille mükemmel bir biçimde yansıtıyor. Modern estetik bir tarz ve zamanı mütevazı ve klasik bir biçimde gösterme anlayışı sentezlenerek geleneksel fonksiyonlara sahip bir saat sunuluyor.

 

Octo’nun şekli, alışılagelmiş saatlerde yaygın olarak kullanılan formları yıkıyor, kendine özgü, mükemmel bir biçimde rafine edilmiş ve uyumlu bir denge yaratılmış yapısını ortaya koyarak bu formları tamamıyla yeniliyor.

STEEL SOLDAT

Sıra dışı bir kasa ve benzersiz mekanizma

 

Keskin ve net hatlara sahip bu sıra dışı kasanın yapısı, karakterin gücünü ve inkar edilemez bir iktidarı ifade ediyor. Kasanın ortası, çember ve vidalı kasa arkası gibi kasayı oluşturan parçalar, karmaşık bir üretim sürecini gerektiriyor. Bu üç unsur, bir araya getirilmeden önceki son halini alana kadar arka arkaya bir dizi işlemden geçiriliyor. Yeni Octo’nun firma bünyesinde üretilen kasasında toplam 110 parça bulunuyor. Her biri titizlikle elde işleniyor ve dönüşümlü olarak parlak ve mat cilalı yüzeylerden oluşuyor; bu yeni modelin içinde de dışında da yol gösteren tek kriter, mükemmellik.

 

Octo, bu kadar simgesel bir kreasyona layık olan, doğal aynı derecede sıra dışı bir mekanizmaya sahip. Octo’da kullanılan Calibre BVL 193 mekanizma; akrep, yelkovan, saniye kolu ve saat 3 konumundaki tarihi çalıştırıyor. Bu mekanik kalibre, rulmanlara monte edilmiş, tek yönlü alternasyonlu bir volanla otomatik olarak kuruluyor; saatin kurulmasını optimize eden bu mekanizmada çift yay yatağı kullanılmış. Uzun dönemde eş zamanlılığı ve dolayısıyla hassasiyeti garanti ediyor. 11.5-linye Calibre BVL 193, saatte 28.800 alternasyon (4 Hz) ile çalışıyor ve 50 saatlik güç kapasitesi yaratıyor.

 

Parlak cilalı millerle mat cilalı çarklar da dahil olmak üzere mekanizma parçalarının son dokunuşları son derece yüksek kalitede gerçekleştiriliyor. Bulgari atölyelerinde üretilen siyah lake ve cilalı kadran ise, Octo serisinin estetik özellikleriyle tamamen uyumlu klasik analog görünümde.

 

Anında ilginin merkezine yerleşen Bulgari Octo’nun tek açık mesajı: “Geleceğin bir parçası olmuş saat modelleri arasındaki yerini almak için gelenekselleşmiş standartların ötesine geçmek” oluyor.

SIDE GOLD

 

OCTO / Teknik özellikler

Açıklama BVL 193, tek yönlü alternasyonlu volanla otomatik kurulan mekanik kalibre
Boyutlar 25.60mm X 3.70mm
Gösterge Akrep, yelkovan ve saniye kolu, saat 3 konumunda yarı anlık tarih penceresi
Taşlar 28 adet
Güç rezervi 50 saatlik güç rezervi sağlayan çift yay yatağı
Frekans 4 Hz – 28,800 vph
Finiş Côtes de Genève motifiyle süslü eşikler, yuvarlatılmış ve cilalanmış eşik kenarları, dairesel grenli ana plaka, fırçalanmış mat çarklar, parlak cilalı miller
Taşların çevresi Aynı tonda cilalanmış elmas
Kadran Siyah lake, pembe altın veya rodyum kaplama kollar
Kasa Markanın kendi üretimi kasa, vidalı kurma tepesi ve vidalı kasa, 41 mm x 10.55 mm, 100 metreye kadar suya dayanıklı
Kayış Çelik veya pembe altından çift katlamalı tokalı siyah timsah derisi kayış

 

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın