Zaman

Christie Lüks Saat Mezatı

Christie’s, 14 mayısta, toplam değerleri 17.5 milyon dolar olarak tahmin edilen 400’den fazla eşsiz saatin satışa sunulacağı bir mezat düzenliyor. Cenevre’deki bu etkinlikte birçok antinka, klasik ve modern saat yeni sahiplerini bekliyor olacak.

Açık arttırmaya çıkacak saatlerden en fazla ilgi çekeni, çift kurma kollu, altın ve çok nadide bir Patek Philippe kol saati. 24 saat göstergesi, parlak emaye rakamları ve kadranındaki Kuzey Amerika haritasıyla öne çıkan 1955 yapımı saatin 2.8 milyon dolar civarına alıcı bulması bekleniyor.

Mezatta ayrıca, Avrupa’nın önemli ailelerinden birinin koleksiyonunda bulunan ve şu ana kadar görüşe sunulmamış iki önemli antika Brequet’in de arttırmaya çıkacağı açılandı. Bu eşsiz parçalar bizzat Abraham-Louis Breguet (1747-1823) tarafından yapılmış.

 

On May 14 Christie’s will offer an amazing assemblage of over 400 top-drawer timepieces at its Important watches sale in Geneva. With a total estimated value of about $17.5 million, the eye-popping auction includes some of the finest antique, vintage and modern watches and wristwatches ever made. 

Among the top lots is an incredibly rare gold two crown world time Patek Philippe wristwatch (right) with 24 hour indication and cloisonné enamel dial depicting the map of North America, reference 2523, manufactured in 1955 and estimated at up to about $2.8 million. 

Also of note are the two most important antique watches by Breguet (left) seen at auction in a generation, recently-discovered and previously unrecorded publicly. Originating from the private collection of a European noble family, they were created by the hands of Abraham-Louis Breguet (1747-1823) himself. 

Visit Christies.com to see more.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın