Okyanus

Dünyanın En Büyük Üç Lüks Yelkenlisi

Dünyanın en büyük üç özel yelkenli teknesi Athena, Maltese Falcon ve  Mirabella V tasarımları, mühendislikleri ve yapılarıyla benzerlerinin çok ilerisinde. Tekne dünyasında hepsi bir birbirrinden eşsiz olan bu üç model arasında yapılabilecek yegane karşılaştırma kriterleri ise devasa boyutları ve teknik secereleri. Haftalık kiralama ücretleri masraflar hariç 275.000 ila 500.000 dolar arasında değişen bu üç tekne tam anlamıyla denizlerin hakimleri.

88 metre uzunluğundaki bu dev seren yelkenli üçlü grubun en yeni ve belki de en popüler üyesi. Geleneksel yelkenli tasarımının, gemi yapım mühendisliğinin ve mühendislik bakış noktasının çok dışında yer alan Maltese Falcon iç mimarisiyle de çok farklı. Bu ultra modern teknenin diğerleriyle ortak özelliği ise tekne dünyasındaki eşsizliği.

Açık ara farkla dünyadaki en büyük tek direkli yelkenli olan 75.22 metrelik Mirabella 2004’te denize indiğinde büyük  gürültü kopardı. Diğer tek direkli yelkenliler düşünüldüğünde kıyas dahi kabul etmeyecek Mirabella’nın teknesi çift katlı otobüs sığacak kadar geniş.

Modern klasikten esinlenen Athena tonaj olarak bu üçlünün birinicisi. 1.177 tonluk 90 metrelik Athena Royal Huisman’ın gurur kaynağı. Klasikten esinlenen ve en büyük olan Athena, modern teknolojinin de temsilcisi; 18.9 deniz mili normal sürat yapabilen Athena aynı zamanda bu üçlünün en pahalısı.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın