Yol

Dünyanın En Egzotik 10 Araba Markası – Ferrari & Lamborghini

Egzotik bir araba nedir? Ender bulunan, sanat eseri, bir koleksiyonun parçası… Egzotik bir araba oldukça eşsiz bir araçtır. Piyasadaki diğer arabalardan daha iyi performansa sahiptir bölye bir otomobil. Bunlardan birini sürmek arabalara bakış açınızı sonsuza kadar değiştirecektir.

Bu listemizde egzotik araçlar ve üreticileri yer almakta. Böyle araçlar çoğunlukla zihinde oluşan bir vizyonla hayata gelir, rüyalardan yola çıkarlar, elbette arkaplanlarında belli bir maksat ve emel yer alır. Yani egzotik bir araba tasarımcının vizyonunun gerçek hale gelmesini ifade eder.

1. Ferrari

Ferrari ruhu bir zamanlar başarılı bir yarışçı olan Enzo Ferrari ile başladı. Ferrari’nin kuruluşu çılgın bir spor aktiviteleri patlamasının başlangıcını imledi. Ferrari’nin bugün de karakterini oluşturan güçlü ve egzotik spor arabaları tasarlamanın gerçekleşmesini sağladı. Dünyanın ilk egzotik süperarabalarını yaratan vizyon Ferrari’nin olduğu için listemizin de ilk sırasında yer alması son derece normal.

2. Lamborghini

Lamborghini’nin kurucusu ismini çiftlik alet edevatı üreticisi olarak tanıtmıştı. Aslında onun da bir Ferrari’si vardı; fakat debriyajı mütemadiyen yenilemek zorunda kalıyordu. Kendi çiftlik araçlarında kullandığı debriyajın çok daha etkili ve sağlam olduğunu şaşkınlıkla fark etti. Böylece Ferrari ve Lamborghini arasındaki efsanevi rekabet başlamış oldu. Bu rekabet yıllar süren yenilikçiliğin ve ilklerin de ardında yatan sebep oldu, yıllar içerisinde daha da gelişkin yeni egzotik süperarabaların ortaya çıkmasını sağladı. Yine de orijinal fikir Ferrari’nin olduğu için Lamborghini listemizde ikinci sırada yer alıyor.

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close