Zaman

Dünyanın En Pahalı On Saati: Parmigiani Kalpa XL Tourbillon

En basit kol saatinin ardında dahi yüzyıllarca yıllık teknoloji yatarken, süper lüks saatler mühendislik, sanat ve işlevselliği bir araya getirerek sadece zamanı göstermenin çok daha ilerisine geçiyor.

Dünyanın en pahalı on saati listesine giren modeller; perakende fiyatları 100.000 doların üzerinde olan, sadece tasarımda kalmayıp üretilmiş olanlar arasından seçiliyor. Ayrıca elmas veya başka değerli taşlar barındırmayan bu modellerin bu kadar pahalı olmasının tek sebebi ise nesiler boyu devam eden kusursuz kesinliklerini sağlayan hareketlerinde gizli.

Listenin sekiz numarasında yer alan; saat tamirciliğini bırakıp 1976’da üretime geçen İsviçreli Parmigiani’nin her bir modelini üretmek için ortalama 400 saat harcanıyor. 2006 yılında Bugatti Veyron’dan esinlenerek tasarlanan modeli ile Japonya’da yılın saati ödülünü kazanan Parmigiani’nin  Kalpa XL Tourbillon modeli  ise platin kasası, timsah derisi kordonu safir cam ardındaki mavi ekranı ile göz alıyor. Parmigiani’nin Kalpa XL Tourbillon modelinin fiyatı 155.000 dolar.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın