Zaman

Hublot Antikythera SunMoon

Belirl ibir geçmişi ve amacı olan saatleri sadece pahalı ve göz alıcı saatlere tercih eden okuyucularımız bu saate mutlaka dikkat etmeliler. Bugün, Hublot’nun Baselworld’de tanıttığı yeni saatine yakında bakıyoruz. Son derece hassas Güneş ve Ay endikasyonlarına sahip olan Antikythera SunMoon watch, insanlık tarihinin en gizemli icatlarından biri olan Antikitera mekanizmasına saygılarını sunuyor.

Antikitera mekanizması, 1901 yılında Yunanistan sularında bulundu. Bu mekanizma tarihin ilk ‘astronomik hesaplayıcısı’ olarak kabul ediliyor ve M.Ö. 150 ila 100 yılları arasında icad edildiği düşünülüyor.

Aslında bu özel saat tam olarak Yunan prensiplerine göre tasarlanmamış ama hala eksi Yunan kanına ve gururuna sahip. Eski Yunan’dan kalma gibi görünen saatin bölüm halkası üzerinde astronomik semboller ve saat kolunun üzerinde takımyıldızları yer alıyor. Güneş ve ay göstergeleri yan kadranda bulunurken güneş ve ay takvimleri, ay, güneş ve yıldız konumu göstergesiyle birlikte, ana kadranda yer alıyor.

Antikythera SunMoon’un kalbi saatte 21,000 titreşimle atıyor ve 120 saatlik bir güç rezervine sahip. Karmaşık bir yapıya sahip olan hareket mekanizması 295 parçadan 7 komplikasyondan oluşuyor. Hublot bu özel saatten yalnızca 20 adet üretecek.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın