Zaman

Hublot, Tarihle Buluşuyor…

Hublot, dün yapılan bir törenle ‘Antikythera Düzeneğine Saygı’ programına dahil olarak, Yunanistan Milli Arkeoloji Müzesi’nde,  1901’de keşfedildiğinden beri ilk kez bir araya getirilen Antikythera Düzeneği’nin ve orijinal kalıtların yanındaki, yerini aldı.


Markanın, antik düzenekten ilham alarak geliştirdiği yeni modelleri de müzede ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Antikythera Düzeneği, bilinen en eski çarklı düzenek. M.Ö. 1. Yüzyıla ait bir batığın içinde bulundu.Keşfediğildiği günden bu yana bilim ve teknoloji tarihçileri için gizemini koruyor. Düzenekle ilgili en çok kabul edilen görüş, kimi gökcisimlerinin gökyüzündeki konumlarını modellemeye yarayan bir tür “analog bilgisayar” olduğu. Düzeneğin en çarpıcı yönü, birbirine bağlı çarklardan oluşan bu sistemin, bu kadar eski bir zamanda geliştirilmiş olması. Çünkü, daha önceleri bu sistemin ilk kez 16. yüzyılda geliştirildiği sanılıyordu!

.The Hublot “Tribute to the Antikythera Mechanism” movement has joined the Archaeological Museum of Athens’ collection alongside the remains of the original vessel, treasure and Antikythera mechanism, which have been reunited for the first time since their discovery in 1901.

.

New Hublot watches, inspired by the anchient mechanizm are being exhibitd at the museum.

The Antikythera Mechanism is the oldest known complex scientific calculator. It contains many gears and is sometimes called the first known analog computer, although its flawless manufacturing suggests that it may have had a number of undiscovered predecessors during the Hellenistic Period. It appears to be constructed upon theories of astronomy and mathematics developed by Greek astronomers and it is estimated that it was made around 100 BC.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın