Yol

Lamborghini – Hareket Devam Ediyor

Geçtiğimiz günlerde detayları yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayan yeni Lamborghini SUV ‘un yankıları devam ederken İtalyan devi yepyeni bir isimle karşımıza çıkıyor; Deimos.

Gelen bilgilere göre Lamborghini, ‘Deimos’ isminin telif haklarını almış durumda. Deimos, Yunan mitolojisinde korku, dehşet ve terörü simgeliyor. Bu yönüyle Deimos Lamborghini’nin kimliğini oluşturan isimlerini boğa güreşlerinden seçme geleneğinden ayrılıyor.

Miura ismi,  güreşlerde kullanılan İspanyol boğa cinsinden geliyordu, Urraco ve Jalpa da öyle. İslero, 1947’de ünlü matador Manolete’yi öldüren Miura cinsi bir boğanın adıydı. Espada ise İspanyolca’da kılıç anlamına geliyor ve boğa güreşlerinde matadorlar için de kullanılan bir isim. Jarama, boğa güreşleri yapılan tarihi bir bölgenin adı.  Diablo, Murciélago ve Reventón adlarını güreşlerde efsanleşmiş boğalardan alıyor. Gallardo ve konsept aşamasındaki Estoque de yine boğa güreşinden gelen isimler.

Tabii bu geleneğe uymayan 350GT, 400GT, Silhouette, Countach ve the LM002 gibi istisnalar oldu. Önümüzdeki günlerde Pekin’de tanıtılacak yeni SUV’un ismi hakkında ise henüz kesin bir bilgi yok.

Gallardo, önümüzdeki sene yerini Cabrera adlı yeni bir modele bırakacak. Ancak henüz herşey tam olarak kesinleşmiş değil. Deimos’un neye benzeyeceğini görmek için beklememiz gerekiyor. Suv, süper sport veya tamamen farklı bir konsept…Bunu zaman gösterecek.

Lamborghini is currently working on a successor of the Gallardo. The Italian carmaker will unveil a SUV at the Beijing Motor Show later this month. Recently a select group of people were given the opportunity to preview the new Lamborghini SUV. And now the name of an upcoming model has emerged.

Car and Driver reports that the Italian carmaker has registered the trademark “Deimos”. In Greek mythology, Deimos was the personification of fear, dread and terror. The name Deimos is a departure of the typical Lamborghini naming convention in which the world of bullfighting is a key part of the carmaker’s identity.

The Miura was named after a breed of Spanish fighting bulls. The Islero was named for the Miura bull that killed the famed bullfighter Manolete in 1947. Espada is the Spanish word for sword, sometimes used to refer to the bullfighter himself. The Jarama refers to the historic bullfighting region in Spain. The Urraco and Jalpa were also a reference to a breed of bulls. The Diablo, Murciélago and Reventón were all named after legendary bulls. And the Gallardo and the conceptual Estoque derived their names from world of bullfighting.

There are some exceptions to this tradition, these are the 350GT, 400GT, Silhouette, Countach and the LM002. Indeed, the first four-wheel drive model manufactured by Lamborghini and spiritual predecessor of the upcoming SUV which will make its fist public appearance in just two weeks.

The Gallardo is also due to be replaced by a new sports car supposedly named Cabrerawhich will be unveiled next year. But nothing is for sure, so we’ll have to wait to see what kind of Lamborghini the Deimos will be ‒ will it be the SUV, a sports car or perhaps even a completely new concept? 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close