Yol

Lamborghini Reventon Satılıyor

Lamborghini Reventon, 2007 yılında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. Piyasaya sürüldüğü o günden bu yana tüm zamanların en hızlı Lamborghinisi ünvanını kaptırmış değil.

Karbon fiber malzemeden,savaş uçağı F-22 Raptor’dan  ilham alınarak tasarlanan Reventon, çok az tasarımcının çizmeye cesaret edebileceği agresif ve kesin çizgilere sahip. Reventon sadece 20 adet üretilmiş ve o 20 otomobil de henüz tanıtımı bile gerçekleşmeden satılmıştı. 0/20 numaralı otomobil Lamborghini Müzesi’nde segilenirken diğer 20 örnek ise çeşitli koleksiyonlarda yer alıyor.

Hayranları için iyi bir haber, Reventon’lardan bir tanesi bu yaz Londra’da düzenlenecek London Motorexpo’da yeni sahibini bekliyor olacak. İngiltere’deki ilk ve tek Renton olacak otomobilin 1.6 milyon dolar civarında alıcı bulması bekleniyor.

650 beygir gücündeki 6.5 litre V12 motora sahip Renton, sıfırdan 100 kilometreye 3.2 saniyede ulaşıyor ve aracın maksimum hızı 340 km/s.  Performans olarak F-22 Raptor’un uzağında kalsa da tasarımı hiç de fena değil.

The Lamborghini Reventón was unveiled back in 2007 at the Frankfurt Motor Show and back then, it was the fastest Lamborghini ever.

It can be described as the projection of stealth fighters on the ground, made especially from carbon fiber and featuring a design that few dare to pen down. Produced in just 20 units, they were sold even before they were even shown to the public. The car numbered 0/20 was crafted for the Lamborghini Museum, all the 20 other units having been carefully marked with their own serial number.

Fortunately for petrol heads, one of the units will be made available this summer, being reportedly featured in H&H’s Supercars and Superclassics sale, to be held at the London Motorexpo, an important automotive event open to everyone for free.

This car will surprisingly be the only model ever sold in Great Britain and is expected to generate over $1.6 million. Powered by a 6.5-liter V12 engine which delivers a huge 650 HP, it gets to the 62 mph (100 km/h) mark in just 3.2 seconds, being able to reach a top speed of 211 mph (340 km/h). Although it won’t ever be able to get even close to the F-22 Raptor in terms of performance, it definitely copies its design in every way.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın