Yol

Lamborghini’den 50. Yıla Özel Konsept: Egoista

50. kuruluş yılı kutlamalarının son gününde Sant’Agata Bolognese’de yeni konsepti Egoista’yı tanıtan Lamborghini, otomobil dünyasını bir kez daha alt üst etti. Etkinlik dahilinde gerçekleştirilen ve 350 Lamborghini’nin katıldığı sürüşün ardından geçekleştirilen tanıtımda özel konsept makanın başkanı ve CEO’su Stephen Winkelmann tarafından otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu.

Bu canavarı açıklayacak bir kelime bulmakta zorlanıyoruz, çünkü Egoista’nın tam olarak ne olduğunu henüz kimse bilmiyor. Egoista, insanın kulağına ‘bana bak’ diyee fısıldayan süper otomobillerden biri değil. O direkt olarak size, kulağınıza zarar verecek kadar yüksek bir sesle bağırıyor, ondan gözlerinizi almanız gerçekten mümkün değil. Egoista, Volkswagen Group Design’ın başkanı ve otomobil tasarımcısı Walter De Silva tarafından özel olarak tasarlanmış. Daha çok bir ‘hayatta kalma hücresi’ni anımsatan sürücü kabini tamamen karbon fiberden üretilmiş. Son derece fütüristik bir tasarıma sahip olan bu sürücü kabini bir uçaktan sökülüp otomobile monte edilmiş gibi görünüyor.

Egoista, tüm zamanların en extreme, en radikal, en egzotik otomobillerinden biri. Otomobilin kalbinde 600 beygi gücü üreten 5.2 litre V10 motor bulunuyor ama otomobili diğer süper otomobillerden ayıran motor gücü değil, tamamen sürüş keyfi için tasarlanmış tek kişilik kokpiti.

Sürücü kabinindeki tek işilik yarış koltuğunda dört noktalı bir emniyet kemeri yer alıyor. Kabinde bütün önemli bilgilerin gösterildiği bir ekrandan başka hemen hemen başka bir şey yer almıyor. Egoista’nın sürücü kabininden çıkmak için direksiyon simidini yerinden çıkarmanız, tavanı açmanız ve gövdenin üzerinden atlamanız gerekiyor.

Lamborghini, geride bıraktığımız 50 yıl boyunca müşterilerini memnun etmek için elinden gelen her şeyi yaptı ve yapmaya devam ediyor. Egoista da markanın bu tavrına sonuna kadar uyan bir otomobil. Karakteristik yapısı, yırtıcı ve agresif görüntüsüyle yalnızca bir adet üretilen Egoista aslında Lamborghini’nin Lamborghini’ye armağanı…

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close