Yol

Mazda MX5 Gerçek bir Roadster

Dünyanın en fazla satan roadsteri olan Mazda MX5, sportif çizgileri ve keyifli sürüşüyle bir klasik. 1989 yılında piyasaya çıktığından beri 900.000’in adetten fazla üretilen araç, en fazla üretilen iki koltuklu spor otomobil olarak rekor kırdı. Yirmi üç yıl önce hafif, 2 kişilik ve kolay ulaşılabilir bir otomobil tasarlama hedefiyle yola çıkan Mazda, bugün aracın üçüncü neslinde ilk neslin çizgilerini korumaya devam ediyor.

Küçük boyları, küçük motorları ama çok iyi güç ağırlık dengeleri ile 1960’larda dünyayı kasıp kavuran “Roadster” rüzgarını yeniden alevlendiren Mazda MX5 açılıp kapanan farlarını Mazda 3 serisinden miras aldı.

İki kişilik ve üstü açık otomobilleri tanımlamak için kullanılan roadster teriminin tümüyle anlattığı Mazda MX5 bir süre önce makyajlanarak sert tavanlı versiyona sahip oldu. Sadece 1.24 metre yüksekliğindeki araç tamamen yere oturur izlenimi verirken çekik farları ve geniş ızgarasıyla dikkat çekiyor.

Üçüncü nesli 160 beygir güç üreten bu motoruyla araç, 0’dan 100 km/s hıza 8.9 saniyede ulaşabiliyor; maksimum hızı ise 194 km/s. Tasarım ve sürüş keyfi sunan Mazda MX5’in soft top (kumaş tavan) ve hard top (metal tavan) olmak üzere iki seçeneği mevcut.

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close