Yol

Pontiac GTO; İlk Muscle Car

Pontiac markası altında Amerika’da 1964-1974 yılları arasında üretilmiş efsanevi otomobil Pontiac GTO, genel olarak otomobil piyasasında üretilmiş ilk ve gerçek güçlü spor otomobil anlamına gelen  “Muscle car” olarak kabul edilir. 1964 ortalarından 1973 yılına kadar Pontiac Tempest modeline benzerken, üretimde kaldığı son senesinde, yani 1974 model yılında Pontiac Ventura baz alınarak üretilmiştir.

1963 başlarında, General Motors yönetimi bünyesindeki tüm markalar için araba yarışları ile ilgili bir bildiri yayınlar. O sıralarda, Pontiac’ in pazarlama stratejisi; performans, güç ve dayanıklılık üzerine kurulmuştur. Bu anlamda yönetim, yarışlarda elde edilen başarılar ve halkın gözünde oluşan imajını, yarış pistlerinden güçlü cadde arabalarına geçiş için kullanmayı düşünür.
GTO ismi,  Gran Turismo Omologato yani İtalyancada Grand tourer sınıfında test edilip onaylanmış araba anlamına gelen Ferrari 250 GTO modelinden esinlenmiştir.
GTO, aslen G.M. ‘un kendi bünyesinde orta sınıf arabalar için koyduğu motor büyüklük kriterlerine uymuyordu. GTO esasında standart olmayan bir opsiyonel paket idi ve bu yüzden G.M.’in koyduğu motor büyüklük sınırlamasının dışında tutuldu. Firmanın Genel Müdürü, yeni modelin bir pazar payı bulamayacağı uyarısına rağmen yeni modelin üretimini onayladı ve bir efsanenin doğmasına fırsat sağladı.

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close