Yol

Porsche 550 Spyder

Hızlı yaşa, genç öl… Sıklıkla efsane oyuncu James Dean ile birlikte kullanılan bu ünlü söz, Porsche 550 Spyder’ı tam olarak yansıtıyor.

Porsche 550 Spyder, Alman otomobil üreticisi Porsche tarafından 1953-1956 yılları arasında üretildi. Walter Glöcker tarafından 1951’de tasarlanan Porsche 356 Spyder’dan ilham alan Porsche, ilk kez yarışlarda kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir araç tasarlamaya karar verdi. Sadece iki örneği modifiye edilmiş OHV Volkswagen motoru kullanan Spyder’ın standart motoru, Type 547’nin kullandığı ve daha sonra Dr. Ernsr Furhmann tarafından geliştirilen bir motordu.

Tümü krank mili tarafından tahrik edilen dört eksantrik miline sahip olan Spyder, oldukça hafif bir otomobil olmasına rağmen 110 beygir gücündeydi. Çağının ötesinde bir teknolojiye sahip olan bu küçük canavar, Ferrari ve Jaguar’ın daha büyük motorlara sahip modellerinden daha etkileyici bir performansa sahipti.

Porsche tarafından sadece yarış pistleri için üretilmiş ilk otomobil olan 550 Spyder, kazandığı 1954 Le Mans yarışı da dahil, birçok yarışta yer aldı. Porsche RS veya Spyder olarak da bilinen Porsche 550, Porsche’ye büyük bir spor otomobil yarışında ilk zaferini 1956 Targa Florio yarışını kazanarak tattırdı.  Spyder’ın gördüğü büyük ilgi karşısında Porsche, 90 adet özel üretim 550 Spyder ile otomobili seri üretime taşıdı.

Ufak ve sevimli yapısı, inanılmaz performansı ve gücü ile büyük beğeni toplayan Porsche 55 Spyder, asıl ününü talihsiz bir olaya borçlu. Güçlü ve hafif olması nedeniyle yol tutuşu oldukça zayıf olan bu özel otomobil, Hollywood efsanesi James Dean’in ölümüyle sonuçlanan kazada kullandığı araçtı.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın