Zaman

Rolex Sea Dweller

Hiç şüphesiz, Rolex Sea Dweller, tüm zamanların en popüler saatlerinden biri. Bir saatte aranabilecek bütün özelliklere sahip: basitlik, kalite, işlevsellik ve sade güzellik…

Sea Dweller, Rolex’in fazla yaygın olmayan spor modellerinden biri. Daha önce üretilen Submariner’ın birçok versiyonu bulunurken, Sea Dweller’ın siyah kadran ve çerçeveli paslanmaz çelik tek bir versiyonu bulunuyor. Ancak, Rolex’in bu saati moda aksesuarı değil, bir dalgıç aracı olarak tasarladığını unutmamak gerek.

1665 model numaralı ilk Sea Dweller, 1967 yılında piyasaya sürüldü. 2000 feet, 600 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunan saatin bu özelliği kadranında da kırmızı harflerle “Sea-Dweller Submariner 2000” şeklinde işlenmişti. 1575 seri numaralı hareket mekanizmasını kullanan saat, Triplock kurma kolu, kalın kristal camı ve büyük kasasıyla dikat çekiyor. Diğer tüm Rolex modellerinde bulunan tarih göstergesi baloncuğunun bu saatte bulunmaması da ilgi çekici bir ayrıntı.

İlerleryen yıllarda saatin imajını korumak için kadrandaki yazıdan “Submariner 2000” bölümü çıkartıldı. Bu yeni görünüm 70’li yılların ortalarından itibaren, 1981’e kadar üretilen Sea Dweller’larda saat meraklılarının karşısına çıktı.

1665’ten sonra, 1978 yılında 16660 seri numaralı Sew Dweller piyasaya sürüldü. 1200 metreye kadar su geçirmezlik özelliği bulunan saat 3035 numaralı hareket mekanizmasına sahipti. Hiçbir dalgıçın 1200 metre derinliğe dalmadığı düşünülürse, bu özelliğin ne kadar gerçekçi olduğu konusunda şüpheye düşebiliriz. COMEX dalgıçları tarafından 1992 yılından beri kullanılan bu model hala piyasada bulunabiliyor. 39 mm kasa çapındaki, diğer bütün Sea Dweller’lar gibi siyah kadran ve çerçeveli paslanmaz çelikten üretilen Sea-Dweller 16600, kusursuz bir zerafete sahip.

Rolex, 2008 Basel World Saat ve Mücevher Fuarı’nda Sea Dweller’ın yeni ve gelişmiş bir versiyonunu tanıttı. Rolex Oyster Perpetual Date Sea-Dweller DEEPSEA adı verilen yeni saat – inanılacak gibi değil ama – 3900 metre derinliğe kadar su geçirmezlik özelliğine sahip.

Başlangıçta sadece dalgıçların ihtiyaçları göz önünde tutularak tasarlanan ve zaman içerisinde tüm zamanların en prestijli saatlerinden biri konumuna gelen Sea Dweller 16600’ün üretimine 2009 yılında son verildi. Her zaman koleksiyoncuların gözünde farklı bir yere sahip olan saat, bu tarihten sonra değerini oldukça arttırdı.

 

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın