Yol

Üçüncü Efsane: Bugatti Veyron Meo Costantini

Bugatti yeni sınırlı sayıda üretim Veyron’u Dubai Otomobil Fuarı’nda tanıttı. Bugatti Veyron Meo Costantini adı verilen özel model markanın ‘Les Legendes de Bugatti’ adını verdiği serinin üçüncü üyesi.

Adından da anlaşılabileceği gibi yeni Veyron, 1927-1935 yılları arasında Bugatti’nin yarış takımının başkanlığını yapan ve markanın kurucusu Ettore Bugatti’nin yakın arkadaşı olan Bartolomeo Meo Costatiniye saygılarını sunuyor. Costantini Bugatti Type 35 ile kazandığı Targa Florio yarışı da dahil birçok yarış kazanarak Bugatti tarihine geçmiş bir isim.

Açık mavi gövde rengiyle dikkat çeken Veyron’un Type 35’ten ilham alan parlak alüminyum ön ve yan panelleri göz çarpan ilk detayları. Otomobilin hava freninin altında bulunan ve yalnızca aniden yavaşladığında görülebilen Targa Florio yarış pisti silüeti de dikkat çeken detaylardan. Gövde tasarımında standart Veyron’dan farklı bir özellik bulunmayan Meo Costantini’nin benzin deposunun kapağındaki Costantini imzası otomobilin gelen havasını tamamlıyor. Otomobilin tamamen deri kaplama olan iç kısmında ise Costantini imzası taşıyan başlıklar ve 1920’li yılların yarış otomobillerinin çizimleri bulunan kapı panelleri bulunuyor.

Serinin diğer üyeleri Jean-Pierre Wimille ve Jean Bugatti versiyonları gibi Meo Costantini de Grand Sport Vitesse’nin 1,200 beygir gücündeki quad-turbo W16 motorunu kullanıyor. Motorun ürettiği bu güç sayesinde 400 km/s maksimum hıza sahip olan Bugatti Veyron Meo Costantini 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.6 saniyede ulaşabiliyor.

Yalnızca 3 adet ütilecek olan Bugatti Veyron Meo Costantini’nin fiyatı vergiler hariç 2.09 milyon euro.

meo-2meo-3meo-4Lexus_RC_005meo-5Meo-6

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın

Check Also

Close