Zaman

Yenilikçi Klasik – Chopard L.U.C. 8HF

Chopard,  COSC sertifikalı ilk yüksek frekanslı mekanik saat olan L.U.C. 8HF’yi tanıttı…

L.U.C. 8HF ‘ klasik, şık kasasının içinde 8 Hz bir saat maşası bulunuyor. Saatin kusursuz aksamını ve performansını, arka kapaktaki boşluktan izleyebiliyorsunuz. Saatin kasası ve kayış tokası titnyumdan, el yapımı kayışlar ise siyah timsah derisi.

Chopard 8HF, birçok soruyu da berbaberinde getiriyor. Koleksiyoncular, şimdiden 10 Hz bir saatin nasıl olacağını düşünmeye başladılar. Aslında daha ilginci, Chopard’ın bu saat maşasıyla ne yapmayı planladığı. Onların da bu yeni fikre temkinli yaklaştığı açık.Ünlü saat üreticisi, 8HF’nin deneme serisi olarak, sadece 100 adet üretileceğini açıkladı. Chopard hayranlarının yeni modelin asimetrik merkezli tasarımına nasıl bir tepki vereceği merakla bekleniyor.

Chopard has unveiled the only high frequency mechanical timepiece with COSC certification: the L.U.C. 8HF.

Inside the classic, elegant case is an impressive 8Hz or 57,600 vph escapement. Part of the calibre L.U.C. 01.06-L movement can be viewed through the watch’s caseback, and that’s the only thing about this watch that hints to its remarkable performance. The 42mm case is made of titanium and so is the pin buckle, while the hand-sewn strap is made of black alligator leather with cognac-colored alligator lining.

A watch like the Chopard L.U.C. 8HF raises quite a few interesting questions for the future. Collectors are already speculating on the possibility of a 10 Hz watch but perhaps the more interesting question is what will Chopard do with this escapement.It will be very interesting to see how Chopard fans will react to the off-centered design of the new model. The watchmaker says that the 8HF will only be produced in 100 units, as an experimental series. 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın