BrandnewsGökyüzü

Uçan Taksi Cora Test Uçuşlarına Başladı

İlk prototipi geçen yıl üretilen elektrikli insansız hava aracı Cora, ilk uçan taksi olmak için test uçuşlarına başladı.

Yeni Zelanda hükümetinin iş birliği ve desteğiyle bu ülkede ticari taksi olarak işletilmesinin planlandığı belirtilen Cora, Kitty Hawk şirketi tarafından üretiliyor. Google’ın kurucularından olan ve çatı şirketi Alphabet’in üst düzey yöneticisi Larry Page de projeyi mali olarak destekliyor.

İnsansız hava aracı Cora’nın yolcu kabini koza şeklinde. Kanatlarındaki dikey pervaneler sayesinde bir helikopter gibi piste ihtiyaç duymadan olduğu yerde kalkış yapabilme yeteneğine sahip olan Core, kalkıştan sonra da pervanelerini devre dışı bırakarak kanatlı bir uçak gibi düz bir çizgide ilerleyebiliyor.

Daha önce uçan taksi hizmetinin 5 yıl içinde faaliyetine başlamasını planladıklarını açıklayan şirketin CEO’su Sebastian Thrun’ün ardından şirket yetkilileri de, Yeni Zelanda hükümetinin desteği ve iş birliği ile bu sürecin 3 yılda tamamlanabileceğini söylüyor.

Kitty Hawk’ın insansız hava aracı ruhsat sürecinin başlatıldığını ifade eden Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Yeni Zelanda’da 2050 yılında karbon salınımını sıfırlamayı amaçladıklarını belirtti. Ardern, “Bu türden heyecan verici projeler bu hedefe ulaşmamızı sağlayacak.” diye konuştu.

Cora’nın uçuşa hazır bir model olarak kamuoyuna duyurulması, bu konuda atılmış önemli bir adım  olarak yorumlanıyor.

Cora’nın üretici firması Kitty Hawk’ın yanı sıra insansız hava aracı konusunda başka havayolu şirketleri de çalışmalarını sürdürüyor. Bunların arasında Airbus, Über ve Dubai destekli Çin firması Ehang yer alıyor. Bu üç şirket de tıpkı Kitty Hawk gibi uçan taksi prototipleri üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz Ocak ayında, Airbus’ın deneysel havacılık uygulamaları birimi A³, uçan taksi hizmeti için öngörülen elektirikli hava aracı modeli Vahana’nın test uçuşunu yapmıştı.

 

 

Similar Articles
Dünyanın En Pahalı ve Lüks Özel JetleriGüzel Bir Kolyeden Daha Fazlası: Türly Utility KolyeDango'dan Doğa Tutkunları İçin EDC Taktik CüzdanOtomobilin Vazgeçilmez Adı: Jaguar F-PACE 35t PrestigeVazgeçilmez Yol Arkadaşınız: 2016 Porsche 911RDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles