BambiniPet

Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Köpek hastalıklarından en bulaşıcı ve ölümcül olanlardan biri de kanlı ishal diğer adıyla parvo virüs hastalığıdır. Sonuçları ağır olabilen bu hastalık için önlem alınması şarttır.

Hastalığa ‘Canine Parvovirus’ isimli virüs sebep olmaktadır. Özellikle genç köpekler üzerinde çok şiddetli seyreder ve ölümcüldür. Hatta bazı ırklar hastalığa karşı aşırı duyarlıdır. Ancak insanlara bulaşma ve hasta etme riski bulunmamaktadır.

Virüsün tip1 ve tip 2 olarak bilinen iki farklı türü mevcuttur. Virüs dış ortamlarda tüm materyallerin üzerinde 5 aydan fazla varlığını gösterir ve bu süreçte temas eden hayvanları hasta eder. Hasta köpeklerin dışkılarının bulaşmış olduğu ortamlar hastalığın yayılmasında etkilidir.

Virüsün yok edilmesi için dezenfektanlar ve çamaşır suyu etkilidir. Virüs sindirim ve solunum yoluyla bulaşabilir.

Yavru köpekler ve 1 yaşından küçük köpekler risk altındadır. Doberman Pincher ve Rotweilerlar ise yetişkinlik döneminde oldukça hassastır.

Hastalık bulaştıktan sonra 7 gün içerisinde belirti vermeye başlar. Belirtilerin görülmeye başlamasından 2-3 gün sonrası ise sıklıkla ölümle sonuçlanır.

Köpek ilk olarak kusar ve hafif ishal belirtisi gözlenir. En önemli belirti ise aşırı kötü kokulu ishal ve devamında kanlı ishalin görülmesidir. Bağırsaklarda toplanan kan bağırsakların şişerek patlamasına neden  olmaktadır.

Köpek ishale bağlı sıvı ve elektrolit kaybı yaşar. Virüs eğer kalp kasına yerleşmişse kalpte büyüme ve akciğerlerde ödem görülür. Bu sebeple yavru köpekler zor nefes alır  ve bitkindir. Aniden ölebilirler. Hastalığın diğer belirtileri arasında ise iştahsızlık, 41 dereceye ulaşan yüksek ateş ve bitkinlik görülmektedir.

Hastalığın sebebi bir virüs olduğu için tedavi zorlaşır. Çünkü virüsler hücre içerisinde aktifleşmektedir. Bu nedenle antibiyotik etkili olmayabilir.

Similar Articles
Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Gençlik Hastalığı ve BelirtileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumsuz EtkileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumlu EtkileriViral Köpek Hastalıkları Hakkında Bilinmesi GerekenlerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles