BambiniPet

Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları

Köpeklerde görülen kanlı ishal hastalığının tedavisinde bazen yapılan müdahaleler yeterli olmamakta ve hasta olan köpek hayatını kaybetmektedir.

Hastalıktan en etkili korunma yolu aşılamadır. Aşılama sonucunda köpeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalıkla savaşabilir.

Köpekte belirtileri gözlenen hastalığın kesin teşhisi için laboratuvar muayenesi elisa ve hemaglutinasyon ile yapılmaktadır.

Annesi daha önce aşılanan köpekler doğduklarından sonra ilk 45 gün hastalığa karşı dirençlidir. Bu köpekler 6-8 haftalık olduklarında aşılamalarına başlanmalıdır.

Eğer köpek 6-8 haftalık yaştan büyük ise ve aşısı henüz yapılmadıysa tamamıyla riskli grupta yer almaktadır. Bu nedenle aşısız köpekler ve aşı sonrasında bağışıklığının gelişmesi beklenen köpeklerin diğer köpeklerden uzak tutulması gerekmektedir.

Hastalığın aşısı 21 gün arayla 2 veya 3 tekrar şeklinde yapılır. Karma aşıların içinde hastalığa etken olan virüsün aşısı da bulunmaktadır.

Hastalığı atlatan köpeklerin 20 ay süresinde hastalığa karşı bağışıklığı gelişmiş olacaktır.

Peki köpeklerde kanlı ishal hastalığının tedavisinin nasıl olması gerekmektedir?

Hastalığın oluşma sebebi bir virüs olduğu için direkt olarak bu virüse müdahale şeklinde bir tedavi yöntemi yapılamaz. Bu nedenle tedavinin ana prensibi öncelikle hastalığın oluşturduğu sıkıntıları gidermektir.

Hastalık süresince ishal nedeniyle köpekte aşırı sıvı ve elektrolit kaybı yaşanır. Tedavide bu unsurların giderilmesi için köpeğe serum bağlanır. İshal önleyici ilaçlar hastalık etkenlerini vücuttan atmak için kullanılmaz. Ayrıca köpeğin ishali engellenmez.

Eğer köpek kusuyorsa kusmayı önleyici ilaçlar verilmektedir. Köpeğe kanama durdurucu ilaçlar verilir, şok durumu yaşanıyorsa kortikosteroidler ve vitmainler verilir.

Diğer hastalıklara etken olabileceğinden geniş spekturumlu antibiyotikler verilmelidir. Ayrıca köpeğin bağışıklık sistemi de güçlü tutulmalıdır. Bunun içinde immun serumlar oldukça başarılı sonuçlar verebilir.

Hasta olan köpeğin tedavisine aralıksız olarak yaklaşık 2 hafta devam edilmelidir.

Similar Articles
Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Gençlik Hastalığı ve BelirtileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumsuz EtkileriKısırlaştırmanın Köpek Sağlığına Olumlu EtkileriKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  
Show More

Related Articles