Gayrimenkul

ABD konut fiyatları yükselişte

ABD’de S&P Case-Shiller endeksine göre, Kasım 2012 ayında ABD konut fiyatlarının yıllık yüzde 5,5 yükseldi.

 

2008 yılında “subprime mortgage krizi” ile neredeyse dibe vuran ABD konut piyasası toparlanmaya başladı. ABD’nin 20 büyük şehrinde konut fiyatları son 6 yılın en büyük yükselişini kaydetti. ABD konut piyasasının en önemli göstergelerinden S&P/Case-Shiller endeksine göre ABD’de konut fiyatları Kasım 2012’de, Kasım 2011’e oranla yüzde 5,5 yükseldi.

 

“Yüksek fiyatlar güven artışı sağlayacak”

Merkezi Toronto’da bulunan BMO Capital Markets kıdemli ekonomisti Jennifer Lee, “Konut fiyatlarındaki artış bu yıl da devam etmesini beklediğimiz arz-talep hikayesidir. Stoklar düşük, o nedenle bu konut fiyatları için iyi bir haber. Yüksek fiyatlar aynı zamanda harcamada ve güvende artışı beraberinde getirecektir” ifadelerini kullandı.

 

Talep arzdan fazla

Bu arada ABD’de mortgage kredisi faiz oranlarının son derece düşük olması, ABD konut piyasasında arza göre daha fazla talep oluşmasına sebep oluyor. Bu durum da fiyatların daha da yükseleceğinin bir göstergesi. Dolayısıyla ABD’de konut sahibi olmak isteyenlerin acele etmesi gerekiyor. Yoksa şimdi olmasa da belki bir sene sonra ABD’de konut sahibi olmak isteyen insanlar, korkunç fiyatlarla karşı karşıya kalabilecekler.

 

“Subprime mortgage krizi” nedir?

2007 yılının sonu ve 2008 yılının başında ABD’de başlayan ve tüm dünyada küresel bir krize dönüşen “subprime mortgage krizi”, kredibilite açısından son derece riskli insanlara konut kredisi verilmesi ve bu kredilerdeki geri dönüşlerin neredeyse sıfıra inmesi üzerine başlamıştı. Bu süreçte ABD’de başta Merril Lynch ve Fannie Mae olmak üzere birçok finans kuruluşuna el konmuştu.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın