Gayrimenkul

ABD’nin En Zengin Eyaletleri

ABD dünyanın küresel ekonomi devi ve en zengin 50 ekonomi arasında GDP sıralamasına göre dünyadaki en zengin üçüncü ekonomi  konumunda. ABD’nin bir diğer avantajı da farklılıkların içerisinde birçok birleştirici unsur olduğunun farkında oluşu ve böylece ilerlemesini eşitlikçi ve adil bir yaklaşım üzerine kurgulamış olması.

İşte ABD’nin en zengin ilk beş eyaleti:

1. Washington, D.C.

Listemizin en başındaki eyalet Washington D.C. ABD’nin başkenti konumundaki şehir şüphesiz birçok yatırımın merkezi ve 2008’deki ekonomik daralmanın ardından tekrar para akışının ana üssü. Bu alanda büyümeye de devam ediyor.

2. Delaware

Washington’ın ardından gelen ve onu yakından takip eden ikinci eyalet ise Delaware. Kişi başına düşen gelir bazında 63.159 $ gibi bir rakamla parlayan eyalet 2011 yılında %1.6’lık büyüme gösterdi ve finans sektörünü domine etmeyi başardı.

3. Alaska

Alaska listemizin üçüncü sırasında yer alıyor kişi başına düşen 61.853 $’lık gelirle. Alaska’nın zenginliğinin kaynağı olarak eyaletin üzerinde yer aldığı enerji kaynakları ve bunları işleten şirketler gösteriliyor.

4. Connecticut

Dördüncü sırada ise kişi başına düşen 56.242 $’lık gelirle Connecticut geliyor. Sağlık, finans ve başka birçok farklı sektörün oluşturduğu farklılıklarla dolu bir ekonomiye sahip olan Connecticut’ı güçlü ve zengin kılan niteliği de tam olarak bu.

5. Wyoming

Wyoming listemizin sonuncu sırasında yer alıyor. Kişi başına düşen 55.516 $’lık gelire sahip bu eyalet. GDP’ye göre madencilik, üretim, gayrimenkul ve ulaşım sektörleri Wyoming’in zenginliğini oluşturan ana unsurlar.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın