BrandnewsGökyüzü

Airbus A380’ın Kaderini Emirates Belirleyecek

Dünya’nın en büyük uçağı Airbus 380 yeni sipariş gelmemesi durumunda artık üretilmeyecek. Açıklama şirketin satış şefi John Leahy’den geldi.

İlk kez görücüye çıktığı 2005 yılından bu zamana kadar satış rakamlarında beklenenin altında kalan Airbus 380’in kaderini ise Emirates Havayolları belirleyecek gibi gözüküyor.

Leahy yaptığı açıklamada, Dubai merkezli Emirates Havayolları’ndan sipariş gelmemesi halinde Airbus 380’in üretimini durdurmaktan başka çarelerinin olmadığını söyledi. Emirates’in siparişiyle sektörün de kendilerine olan yöneliminin hızlanacağını ifade eden Leahy, dünyanın en büyük uçağı olan Airbus 380’in ömrünü uzatabilmek için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirdi.

Sektör uzmanları British Airways, Japon JAL ve Thai Airways’in Emirates’in kararını beklediğini söylüyor. Çünkü bu hareketle Airbus 380 Emirates tarafından garanti altına alınmış olacak.

Airbus’ı hayal kırıklığına uğratan bir başka ülke de Çin. Havacılık sektörünün en çok büyüyen ve gelişen pazarı olan Çin Airbus 380’e istenilen ilgiyi göstermedi.

Üretimi durdumayı düşünen tek firma Airbus değil. Boing şirketi de beklenen ilgiyi bulamadığı dört motorlu Boeing 747 tipi yolcu uçağının üretimini sone erdirmeyi düşündüğünü açıklamıştı.

Havayolu şirketleri genellikle yolcu doldurması ve bakımı kolay olan Boeing 787 ve Airbus 350 tipi yeni nesil çift motorlu uçakları tercih ediyor. Uzmanlara göre Airbus 380 ve Boein 747 gibi uçaklar büyük sınıf uçak modelleri olduğu için yüksek maliyetli bulunuyor. Ayrıca bu’uçan kale’ şeklindeki uçakları kaldıracak kapasitede pist de çok fazla bulunmuyor. Dünya çapında sadece 12 havalimanının A380 tipi uçağa sağlan iniş kalkış olanağı sunuyor. Bu hava limanlarının hemen hepsi de Asya kıtasında yer alıyor.

Airbus 380’in kanatları 80 metreye gövde uzunluğu ise 73 metreye varıyor. Aktarmasız olarak 15 bin kilometre yol kat eden  Airbus 380 tarifeli seferlerde 525, charter uçuşlarda ise 853 kişi taşıyabiliyor.

Similar Articles
Uçan Arabalar İçin Son 2 YılHong Kong'daki Alternatif Tüp EvlerAmerika'nın 250 Milyon Dolarlık MalikanesiDünyanın En Pahalı EvleriRobert De Niro'nun New York'taki EviDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın