Tasarım

Akıllı Saatler ; Sony Smartwatch 2 , Samsung Galaxy Gear, Motorola MotoACTV , Cookoo , Pebble

Teknolojide Yeni Trend: Akıllı Saatler

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Günümüz dünyasında teknoloji çok hızlı gelişiyor ve günlük hayatta kullandığımız hemen her cihaz bu gelişimden nasibini alıyor. Temel fonksiyonları saati göstermek olan kol saatleri de ‘akıllanan’ cihazlardan. Kol saatlerine ana fonksiyonlarının dışında görevler vermeye 90’lı yıllarda hesap makineli saatlerle başlamıştık. Aradan geçen yıllarda teknoloji çok ilerledi ve artık akıllı saatler, saat ve teknoloji ilişkisini farklı bir boyuta taşıyor. Sony, Samsung ve Apple gibi teknoloji devleri yeni açılan bu piyasada aslan payını kapmak için tasarladıkları akıllı saatlerle teknoloji meraklılarının ilgisini çekmeye çalışıyorlar.

Akıllı telefonlar şimdilik James Bond filmlerinde gördüğümüz örneklerinin fantastik özelliklerine sahip değiller ama e-posta uyarısı ve sesli arama yapabiliyorlar, Bluetooth özelliği ile diğer cihazlara bağlanabiliyorlar. Gelişmiş akıllı telefonlar size günlük falınızı bile okuyabiliyor, kalp ritminizi ölçebiliyor. Buna bağlı olarak da sıradan kol saatlerinden fiyat olarak ayrılıyorlar. Bu sayımızda size akıllı telefon piyasasında öne çıkan modelleri incelediğimiz kısa bir liste hazırladık, keyfini çıkarın…

 

A model poses with a Sony SmartWatch 2 at the Sony booth during a media preview day at the IFA consumer electronics fair in Berlin

 

sony_Smartwatch2

 

 

samsung-Galaxy-Gear

Sony Smartwatch 2

Japon teknoloji devi Sony kısa bir süre önce ilk akıllı saatinin yeni versiyonunu satışa sunarak piyasadaki yerini sağlamlaştırdı. Tek dokunuşlu NFC özelliğine sahip olan Sony SW2, dünyanın ilk Android uyumlu akıllı saati. Klasik Sony tasarımını barındıran üründe, 1.6 inç büyüklüğünde ve 220 x 176 çözünürlüğünde bir ekran bulunuyor. Bluetooth üzerinden akıllı telefonlarla etkileşime geçebilen SW2 akıllı telefonlarda bulunan bütün özellikleri ekranına yansıtıyor. Google Play’da SW2’ye özel birçok uygulama bulunması da saatin fonksiyonelliğini arttırıyor. Su geçirmezlik özelliğine sahip olan akıllı saat yağmurlu havalardan ve terden etkilenmiyor. Güneş ışığında netliğini koruyan bir ekrana sahip olan SW2 çağrı yapmak veya almak üzere telefon kumandası olarak kullanabiliyor.

 

 

 

samsung-galaxy-gear-watch

 

samsung-galaxy-gear-1

 

Samsung Galaxy Gear

Apple, Samsung, LG ve Microsoft’un da katıldığı akıllı saat savaşında şimdilik Sony’nin en büyük rakibi olarak  Samsung görülüyor. Berlin’de düzenlenen IFA Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda tanıtılan Galaxy Gear  internet üzerinden akıllı telefonlara bağlanma özelliğine sahip. Kore merkezli Samsung’un akıllı saat piyasasına giriş modeli olan Galaxy Gear, sesli arama yapma, e-posta yazma ve internette sörf yapma özellikleri de sunuyor. Galaxy Gear’ın 1.63 inçlik Super Amoled ekranının çözünürlük değeri ise 320 x 320 piksel. Bluetooth 4.0 desteğine de sahip Gear’ın 1.9 megapiksel fotoğraf çekim ve HD video kaydı özellikleri de bulunuyor.

 

 

Motorola-MotoActv

 Motorola MotoACTV

Dünyanın ilk GPS Tracker özelliğine sahip ilk akıllı saati olan Motorola MotoACTV’nin hedef kitlesi sporcular. Spor saatlerinin standartları belirleyen MotoACTV ile günlük aktivite programı yapılabiliyor, çalışmaların kayıtları tutulabiliyor. Motorola MotoACTV her ne kadar performans ölçümü amaçlı olarak tasarlanmış bir akıllı saat olsa da GPS (konum izleme) ve Bluetooth bağlantısı gibi özellikleriyle akıllı bir cihazdan beklenebilecek birçok özelliği sunuyor. Entegre olmuş telefon işlevselliği bulunmayan MotoACTV’yi Android telefonunuzla eşleştirebilme imkanınız var. Eşlemeden sonra yazılı mesajları ve diğer içerik görüntülerine erişebiliyorsunuz.

 

cookoo-akilli-saat2

Cookoo

Ülkemizde Turkcell tarafından satışa sunulan Cookoo, piyasadaki rakiplerinden baz özellikleriyle ayrılıyor. Saatin sarj gerektirmemesi ve iki adet düğme pille çalışması Cookoo’yu diğer akıllı saatlerden ayıran en önemli özelliklerden. Bluetooth 4.0 bağlantı arabirimini kullanan saatin ekranında gelen/cevapsız çağrı ve Facebook mesajları görüntülenebiliyor. iPhone 5, iPhone 4s, iPod touch 5, iPad 3 ve iPad 4 ile uyumlu olan akıllı saat Cookoo, tek tuş ile fotoğraf çekip video kayıt yapabilme özelliklerine sahip. Dikkat çekici diğer iki özelliği ise Cookoo ile yer bildirebilmeniz. Cookoo ile cep telefonunuza hiç dokunmadan sadece Cookoo üzerinden Facebook’ta yer bildirebiliyorsunuz.

Pebble 

Daha satışa sunulmadan internet sitesi üzerinden 275,000 ön sipariş alan Pebble’ın diğer pek çok akıllı  saatten farkı, az enerji harcayan, siyah-beyaz görüntü veren e-paper ekranı olması. Pazara ilk sürülen akıllı saatler arasında yer alan ve oldukça sade bir tasarıma sahip olan Pebble ile cep telefonunuza gelen mesajları, e-postalarınızı, arayan numaraları, Facebook bildirimlerini takip edebiliyorsunuz. iPhone için ekstra bir uygulamaya gerek kalmadan, Pebble’ı direk olarak iPhone’a bağlayabiliyorsunuz. Saatinizi kullanarak telefonunuzdaki müzik uygulamasını kontrol edebiliyorsunuz. Pebble’ın yaklaşık bir haftalık pil ömrü bulunyor. Şarj bitince USB bağlantısıyla şarj edilebiliyor..

 

 

Similar Articles
ALAIN SILBERSTEIN : Saat dünyasında Fransızca tik-taklar!..D-Marin Göcek ,Milta Bodrum Marina, Çeşme Marina, Setur Kalamış Marina, Marmaris Yacht Marina Türkiyenin MarinalarıVictorinox İsviçre'nin Kalbinde ilk Müzesini AçıyorKidetic Çocuk ParklarıApogee Quartet: Mac'inizle Harikalar Yaratmak İçin...Tasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriUçan Arabalar İçin Park Yeri HazırTsunamiden Sağ Kurtuluş KapsülüTeleskopik Çadırla Hayat Daha Kolayİzlanda'da Portatif Trekking Kabini
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın