MagazineTutku

Akvaryumda Dalgıç Olmak…

İnsanoğlu, çok eski çağlardan beri deği­şik apa- ratlar kullanarak su altında daha uzun süreler kalmayı denemiş. M.Ö. 500 yıllarına ait resimler, su altında hayvan derilerinden yapılmış tulumlar içindeki havayı soluyarak avlanan Eski Yunan dalgıçlar betimliyor.

Özellikle Amerika’daki koloniler­den Avrupa’ya değerli eşyalar taşıyan gemile­rin, korsanların ilgi odağı haline gelip birçok geminin batırılmasıyla, bu batan gemilerdeki yüklerin çıkartılması ihtiyacı insanoğlunu daha derine inmek ve orada daha uzun süre kalabil­mek için yeni icatlar yapmaya yöneltmiş. An­cak dalışta en büyük devrim, 1943’te ülkemiz­de Kaptan Kusto olarak bilinen, Fransız kaşif Jacques-Yves Cousteau’nun geliştirdiği regü­latör sayesinde olmuştur…

Sanırım, dalgıç deyince hemen hepimizin ak­lımıza açık denizler, batıklar, doğal bir suatlı ortamı geliyor. Peki, bir akvaryum dalgıcı ne yapar? Denizin altında olmaya alışmış, sualtını doğal ortamı olarak gören bir dalgıcın akvar­yumda günleri nasıl geçer?

”Suyun altına indiğinizde, hayatın problemlerini yukarıda bırakırsınız, artık sadece huzur vardır…

Hayvanların bakımı, akvaryum dalgıcının birincil görevidir.

Sulatı canlılarıyla iletişim kurabilmek… Akvaryum dalgıçlığının en güzel yanı.

Deniz uçsuz bucaksız, ama akvaryum da bizim evimiz gibi. Her bir bölümü evimizin odaları gibi görüyoruz.

Köpek Balıkları tehlikeli görünebilir ama aslında tek sorunları ayırt etmeyi becerememeleri…

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın