Tasarım

ALAIN SILBERSTEIN : Saat dünyasında Fransızca tik-taklar!..

 

 

 

 İsviçre hakimiyetindeki yüksek saatçilik sektöründe Fransa’ya birk kulvar açmayı başaran Alain Silberstein, Doubs Nehri’nin kıyısındaki atölyesinde altı saat ustası ve 20 asistanıyla birlikte her yıl farklı koleksiyonlarda yaklaşık 3 bin saat üretiyor. Her saati estetikle teknolojinin harmanlanmasından odğan bir başyapıt düzeyinde…

alain-silberstein-article

 

 Sanat eseri niteliğinde saatler tasarlayan Alain Silberstein saatlerini müşterileri için özel olarak üretiyor. Birçok müşterisi, onun saatlerinden oluşan koleksiyonlara sahipler. Silberstein’ın saatlerinin ortak noktası arka kapaklarının hareket mekanizmasının çalışmasını rahatlıkla gösterecek şekilde şeffaf olması. Saatlerin kalbinde yer alan hareket mekanizmaları, saatlerin genel canlı tasarımlarıyla da keyifli bir uyum içerisinde.

Köklü bir geçmişe sahip olmamasına rağmen dünya çapında üne sahip olmayı başarabilmiş saat üreticilerinin her zaman sıradışı hikayeleri olmuştur. Yoksa mazileri 100, 150 hatta 200 kadar geriye giden İsviçreli saat uzmanlarının hakim olduğu bir piyasada nasıl ayakta kalabilirlerdi ki? Kısa bir geçmişe sahip olmasına karşın saat dünyasının önemli isimlerinin arasında kendisine yer edinebilmeyi başaran isimlerden biri ve kesinlikle en parlaklarından Alain Silberstein.

MİMAR GÖZÜNÜN ESTETİĞİ
Alain Silberstein Saat Şirketi, 1986 yılında Besanson’da kuruldu ve o günden beri Alain Silberstein ve eşi tarafından yönetiliyor. Şaat üretimine başlamadan önce iç mimarlık eğitimi alan ve bir süre başarıyla bu mesleği icra eden Silberstein’ın mimarlıktan gelen estetik görüş yeteneği, saat tasarımlarında da kendisini açık bir şekilde belli ediyor. 80’li yılların başında tutkuyla başlayan saat tasarımı hikayesinin bir süre sonra kendi şirketini kurmaya, kısa bir süre sonra ise adını verdiği şirketinin dünya çapında bir üne kavuşmasına sadece şansın vesile olduğunu söylemek çok büyük haksızlık olur.
Silberstein’ın saat tasarımındaki inanılmaz yeteneği, adının kısa bir süre içerisinde duyulmasındaki en büyük etken. 1987 yılında düzenlenen Basel Fuarı’nda saatlerini sergilemesi, günlük kullanıma uygun sade ve şık saatler üreten Paris doğumlu Silberstein’ın dünyaya açılışının ilk ve en önemli ayağıydı. Özellikle Japon ve İtalyan saat uzmanlarının beğenisini toplayan tasarımlarıyla bu genç saat üreticisi belki de piyasaya tam zamanında giriş yapmıştı.

Alain-silberstein-watch-300x235

İSVİÇRELİLER ÇABUK BENİMSEDİ
Son derece kaliteli, sağlam ve karmaşık saatleriyle tüm dünyada saat denince akla gelen ilk ülke olan İsviçreli saat üreticilerinin bu genç şirketi aralarına kabul etmekte pek de çekingen davranmamaları oldukça şaşırtıcı ve bir o kadar da hayranlık uyandırıcı. İsviçre merkezli köklü şirketlerin bu ‘kibar’ davranışlarının altında aslında çok açık bir neden yatıyor: Yenilikleri her zaman halkın ilgisini çeker, bu yüzden herhangi bir yeni fikir, yeni bir usta, malzeme ya da tasarımı memnuniyetle karşılamak herkesin yararınadır.
Alain Silberstein kuruluşunu takip eden 10 yıl içerisinde yaptığı araştırmalar, yenilikler ve ürettiği kaliteli saatlerle ünlü İsviçre saatlerinin yanında bir Fransız markasında yer alabileceğini göstermeyi başarmıştı.

MÜŞTERİYE ÖZEL BUTİK ÜRETİM
Sanat eseri niteliğinde saatler tasarlayan Alain Silberstein saatlerini müşterileri için özel olarak üretiyor. Birçok müşterisi, onun saatlerinden oluşan koleksiyonlara sahipler. Silberstein’ın saatlerinin ortak noktası arka kapaklarının hareket mekanizmasının çalışmasını rahatlıkla gösterecek şekilde şeffaf olması. Saatlerin kalbinde yer alan hareket mekanizmaları, saatlerin genel canlı tasarımlarıyla da keyifli bir uyum içerisinde. Doğal yaşama tutkuyla bağı olan Alain Silberstein’ın tasarladığı saatlerin birçoğu doğa desenlerine sahip. El değmemiş doğa ve tabiat ana saat tasarımlarında yerini zaman zaman farklı kültürlere de bırakıyor.

TEKNOLOJİ DESTEKLİ ESTETİK
Tasarımcı ruhu ve saat üretimindeki tecrübesi Alain Silberstein’ı tasarımlarına kendisinden bir şeyler katarken gelişmiş teknolojiden de ödün vermeyen bir isim haline getiriyor. Kısa süreli bir geçmişe sahip olan bu özel şirketin sınırlı sayıda ürettiği saatler, saat tutkunlarının koleksiyonlarındaki yerlerini gururla alıyorlar.
Alain Silberstein, Doubs Nehri’nin kıyısındaki atölyesinde altı saat ustası ve 20 asistanıyla birlikte her yıl farklı koleksiyonlarda yaklaşık 3 bin saat üretiyor. Bu genç şirket, tourbillon, sonsuz takvim, spor kronograf ve mücevherlerle süslü saat tasarımlarıyla Doubs Nehri’nin kıyısını Fransız saat üretiminin başkenti konumuna getiriyor.

 

 

 

 

 

Similar Articles
D-Marin Göcek ,Milta Bodrum Marina, Çeşme Marina, Setur Kalamış Marina, Marmaris Yacht Marina Türkiyenin MarinalarıVictorinox İsviçre'nin Kalbinde ilk Müzesini AçıyorKidetic Çocuk ParklarıApogee Quartet: Mac'inizle Harikalar Yaratmak İçin...Harley Davidson Tutkunları İçin Yepyeni Bir iPod Dock’uTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriUçan Arabalar İçin Park Yeri HazırTsunamiden Sağ Kurtuluş KapsülüTeleskopik Çadırla Hayat Daha Kolayİzlanda'da Portatif Trekking Kabini
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın