Eğitim

Amerika’nın En Çok Okunan 100 Çocuk Kitabı: Benim Gözlerimden

Kitabın öyküsü 1960 Kasım’ında geçiyor. Tüm ABD 6 yaşındaki zenci bir kız çocuğunun eyalet görevlileri nezaretinde çılgınlar gibi bağırıp çağıran öfkeli bir kalabalığın arasından geçip okula girmesini izlemişti. Medeni haklar hareketinin önemli bir sembolü olan bu olay ve kahramanı küçük kız bu kitapta yazar tarafından incelikle işlenmiş.

Ruby Bridges tamamı beyaz öğrencilerden oluşan New Orleans, Louisiana’daki William Frantz Devlet Okulu’na kabul edilmiş olan ilk zenci öğrenciydi. Masumiyet sembolü olduğu kadar o dönem kendisine ve temsil ettiği harekete yöneltmiş büyük bir nefret dalgası da vardı. Kitap boyunca okurlar zamanın gazetelerinden alınmış sözleri, aile üyelerinin ve öğretmenlerin düşüncelerini okuyabilecekler. Ayrıca kitap boyunca birçok ek bilgi kutucuğu var, bunlar içinde bu küçük kızın John Steinbeck’in Charley’le Yolculuk adlı kitabında ya da bir Norman Rockwell resminde nasıl yer bulduğunu anlatanlar da yer alıyor.

Bu kitap kişisel, etkileyici bir belgesel formatında hazırlanmış. Cesur küçük bir kızın bu büyük olayların tam kalbinde yer alıyor olması şaşırtıcı ve bir o kadar da etkileyici. 6 yaş ve üzeri minik okurlara önerilen bu kitap hem bilgilendirici hem de keyifli bir eser.

Similar Articles
Dünyanın En İyi Üniversiteleri - Newcastle Üniversitesi, İngiltereDünyanın En İyi Üniversiteleri - Warwick Üniversitesi, İngiltereDünyanın En İyi Üniversiteleri - Surrey Üniversitesi, İngiltereDünyanın En İyi Üniversiteleri - St. Andrews Üniversitesi, İskoçyaDünyanın En İyi Üniversiteleri - Oxford Üniversitesi, İngiltereWürzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi ve Alman ÜniversiteleriTübingen Üniversitesi Hakkında Genel BilgiSttutgart Üniversitesi Hakkında Genel BilgiSiegen Üniversitesi Hakkında Genel BilgilerSalzburg Üniversitesi Hakkında Genel Bilgi
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın