BambiniÇocuk

Avrupa’nın En İyi 10 Eğlence Parkı

Eğlence her yaştan insanın hakkı. Özellikle de çocukların. Anne ve babalarıyla vakit geçirmek şüphesiz her çocuğun en keyif aldığı zaman dilimlerindendir. Az sonra okuyacağınız eğlence parkları da hem çocuğunuz hem de sizin birlikte harika vakit geçireceğiniz eğlence parklarından bazıları.

1.Europa Park-Rust Almanya:

Almanya’nın en büyük eğlence parkı olan Europa Park, dünyanın en iyi eğlence parkı seçilmiştir.  100’den fazla oyuncak çeşidiyle 14 Avrupa temalı alana yayınmış olan parkta Roller Coester olan Blue Sky 2,5 saniyede 100 kilometre hıza ulaşma özelliğine sahiptir.

  1. Wiener Prater, Avusturya:

Yılda 4 milyondan fazla ziyaretçi alan park, Viyana’nın tam ortasında bulunuyor. 250 yılı aşkın süredir hizmet veren bu parkın gözdesi ise 65 metre yüksekliğindeki dönme dolap. Bu dönme dolap aynı zamanda Viyana’nın simgelerinden biri.

3.Disneyland Paris, Fransa:

Her yıl 15 milyon kişinin ziyaret ettiği Disneyland 2 bin hektar büyüklüğe sahip. Bu da Paris’in 5’te 1’i anlamına geliyor. Disney filmlerinin ünlü karakterleri Minnie ve Mickey gelen konukları karşılıyor ve onlarla el sıkışıyor.

4.Gardaland – Castelnuovo del Garda, İtalya:

Adrenalin, macera, fantezi ve gösteri arayanların vazgeçilmez adresi olan Gardalan sihirli ağaçlarıyla fantezi dünyasının kapılarını aralıyor. 4 temalı alana yayılan parkta 40’tan fazla eğlence imkanı bulunuyor. Yılda 3 milyona yakın kişiyi ağırlayan parkın maskotuysa ‘Maydanoz’ isimli bir ejderha.

  1. Port Aventura – Salou, İspanya:

Avrupa’nın en hızlı roller coasterlardan birinin bulunduğu bu park, İspanya’nın en büyük eğlence parkı. Barselona’nın güneyinde yer alan parkta 4 farklı tema alanı bulunuyor. Hem İspanyollar hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu park yılda 3 buçuk milyon ziyaretçiyi ağırlıyor.

6.Zoomarine Algarve – Guia, Portekiz:

Zoomarine’in konsepti diğer parklardan daha farklı. Bu parkta dönme dolapların ya da roller coasterların yerine deniz canlıları bulunuyor. Yapay dalgalı havuzlarla, su kaydırakları olan parkta yunuslar, foklar, ayı balıkları ve deniz aslanları çeşitli gösterilerle ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

  1. Alton Towers – Farley, İngiltere:

Birmingham’ın kuzeyinde bulunan parkın adı gotik kale kalıntılarının olduğu Alton Towers’dan alıyor. Bir çok tema alanlarının bulunduğu parkta büyük bir de botanik parkı yer alıyor. Parktan kalenin manzarasını seyretmekse oldukça unutulmaz bir deneyim.

8.Efteling – Kaatsheuvel, Hollanda:

Bu parkta her şey ejderhaların, cinlerin ve elflerin olduğu bir masal üzerine kuruluyor. Masal ormanında macera peşinde koştururken bir anda kendinizi 4D sinemanın içinde bulabilir, sonra bir su trenine binebilir ve ışık ve su gösterisini izleyebilirsiniz. 30’dan fazla eğlence etkinliği olan bu parkın en dikkat çeken oyuncağıysa Baron 1898 isimli roller coaster. Bu roller coastera binen ziyaretçiler eski kömür madeninde altın bulan bir baronun dostu rolüyle derinliklere dalıyor ve bu hikayenin bir parçası haline geliyorlar.

  1. Legoland – Billund, Danimarka:

60 milyon adet legoyla baş başa kalsanız ne yapardınız? Siz bu soruyu düşünürken biz içinde 60 milyon lego parçası buluna bir parkı anlatalım. Legoland Danimarka, dünyadaki diğer 6 lego parkından ilki. 1968 yılında açılan parkın hemen yakınında bir lego fabrikası bulunuyor.

Legoland’de çocukların eğleneceği bir çok alan bulunuyor. Ancak buranın en ilgi çeken yanı legodan yapılan evleri, gemileri ve arabaları.

  1. Liseberg – Göteborg, İsveç:

Hey yıl 3 milyon kişinin ziyaret ettiği bu park  İsveç’in Göteborg kentinde bulunmaktadır. Parktaki AtmosFear isimli serbest düşüş kulesinden atlayan ziyaretçiler 90 metreden düşenin heyecanını yaşayabilmektedir. Parkta yer alan dev dönme dolap ise şehrin manzarasını izlemek isteyenler için en ideal aktivitedir.

 

Similar Articles
Scottish Straight Kedileri Hakkında BilgilerDünyanın En Pahalı KedileriEn İyi Animasyon Filmler: Yürüyen ŞatoEn İyi Animasyon Filmler: Yukarı BakEn İyi Animasyon Filmler: Shrek FilmiKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles