BambiniPet

Başkanlar ve evcil hayvanları

Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının Beyaz Saray’ da, aileleriyle kurdukları  yaşam düzeni her zaman dikkat çekmiştir. Her biri farklı karakterlere ve farklı yaşam tarzlarına sahip olsalar  da, genellikle ortak noktaları sahiplendikleri ve asla yanlarından ayırmadıkları küçük dostlarıdır. Beagle ırkından, Çoban köpeğine kadar birçok tür, bir dönem Beyaz Saray’da yaşamış ve en az sahipleri kadar dikkat çekip, tanınmışlardır. Gelin şimdi geçmişten günümüze  hangi başkanın, hangi köpek ırklarını sahiplendiklerine bir göz atalım.  

Amerika’nın ilk başkanı olan George Washington, yeni dünya düzenini kurarken  Taster, Cloe, Tipler, Forester, Captain, Lady Rover, Vulcan, Sweetlıps,  Madam Moose ve Searcher isimlerinde olan 10 av köpeğiyle ilgilenmeyi de asla ihmal etmemiştir.

26’ıncı Başkan Theodore Roosevelt’in Pitbull ırkı köpeği Pete, maço tavrıyla tanınmıştır. Hatta dönemin Fransız büyükelçisini ısırıp, iki ülke arasında kriz yaşanmasına sebep oluşuyla hatırlanır. Ayrıca Roosevelt Pete dışında, Beyaz Saray ‘ın bahçesinde, tek bacaklı bir horoz, bir papağan, bir ayı ve üç midilliyle küçük bir hayvanat bahçesi kurmuştur.

Amerika’nın 32’inci Başkanı Franklin D. Roosvelt’inse İskoç Terrier cinsi olan Fala isimli köpeği ile baba oğul derinliğinde bir ilişkisi vardı. Fala’nın en yakın arkadaşı ise, İngiliz Başbakanı Winston Churchill’in Rüfus isimli Kaniş cinsi köpeğiydi. Roosvelt, Fala’yı yaptığı tüm gezilerinde yanından ayırmazdı. Öyle ki Başkan Fala’yı bir gezisinde kaybetmiş, bulunduktan sonrada onu aldırmak için askeri bir gemi göndermiş.

Başkan Kennedy döneminde, Rus lider Nikita Kruşçev tarafından, başkanın kızı Caroline’a Rusların uzaya gönderdikleri köpeklerden biri olan Pushinka hediye edilmiştir. Böylelikle iki ülke arasındaki ilişkiler yumuşatılmaya çalışılmıştır. Kennedy’lerin bir diğer köpeği ise Charlie isimli bir Welsh Terrier’di.

Amerika’nın 36’ıncı Başkanı Lyndon B. Johnson ise Him ve Her isimli Beagle cinsi köpeklerinin kulaklarını çekerken fotoğraflanmış, ardından hayvan severlerin tepkisiyle karşılaşmıştır.

Richard Nixon, başkanlık seçimleri sırasında, kampanya paralarını zimmetine geçirmekle suçlanmıştır. Bunun yanında kendisine hediye edilen köpeği iade etmesiyle eleştirilmiş ve tepkiler çoğalmıştır. Sonrasında eleştirilere cevaben televizyona elinde bahsedilen köpek Checkers’ın fotoğrafıyla çıkmış, çocuklarının bu köpeği çok sevdiklerini ve asla yanlarından ayırmayacaklarını açıklayıp büyük destek almış ve tartışmaları sona erdirmiştir.

Bir sonra ki Başkan Gerald Ford,  Liberty isimli Golden Retriewer cinsi köpeğini bizzat kendisi eğitmiştir.  Bir söylentiye göre, Başkan Ford sıkıcı geçen görüşmeleri sona erdirmek niyetiyle, ıslık çalarak Liberty’i yanına çağırırdı. Bir başka ilginç hikayeyse Liberty’nin bakıcısının saatinde gelmemesi nedeniyle yaşanmıştır. Başkan Ford görevli geç kalınca köpeğini gizli servise haber vermeden yürüyüşe çıkarmıştır. Başkan’ın dışarı çıktığından haberi olmayan gizli servis, her zamanki saatinde sarayın kapılarını kilitlemiş, Ford geri döndüğünde ise kapıda,  görevlilerin gelmesini beklemek zorunda kalmıştır.

Bushların köpekleriyle hikayeleri de oldukça dikkat çekicidir. Baba George Bush döneminde Beyaz Saray’da yaşayan, İngiliz Spainel cinsi köpekleri Millie Beyaz Saray’da yavrulamıştır. Yıllar sonra ise bu yavrularından biri olan Spot, oğul Bush ile Beyaz Saray’a geri dönmüştür. Spot, 2004 yılında ölene kadar, Beyaz Saray’da yaşamaya devam etmiştir.

Bill Clinton’ın Labrador cinsi köpeği Buddy, tüm başkanlık dönemi boyunca, Beyaz Saray’da tüm sadakatiyle sahibine eşlik etmiştir. Clinton’ın görevinin sona ermesinin ardından, Buddy araba çarpması sonucu hayatını kaybetmiş, ölümünün ardından Clinton derin bir üzüntü yaşamıştır.

Barack Obama, seçimleri kazandıktan sonra yaptığı konuşmasında, kızları Malia ve Sasha’ya , söz verdiği gibi Beyaz Saray’a taşındıklarında bir köpek yavrusu alacaklarının müjdesini vermiştir. Obama’nın kızı Malia astım hastası olduğundan, alerji riski taşımayan beş köpek türü arasında seçim yapmaları gerekmiştir. Bu beş köpek cinsi seçimi için yapılan ankette, 42 bin oy kullanılmış ve oylama sonucunda, Amerikan halkı, başkanlarına en uygun köpeğin Kaniş olduğuna karar vermiştir. En sonunda Senatör Ted Kennedy Beyaz Saray’a sürpiz bir ziyaret yaparak Portekiz Su Köpeği Cinsi olan siyah tüylü bir köpek hediye etmiştir. Obama’nın kızları Malia ve Sasha da köpeğe Bo adını vermiştir.

Amerika’nın şimdiki Başkanı Donald Trump’ınsa Beyaz Saray’da köpeği olmayan ilk başkan olduğu belirtiliyor.

 

Similar Articles
Dünyanın En Pahalı KöpekleriKöpekler Neden HorlarBloodhound Köpekleri Hakkında BilgilerBichon Frise Köpek Türleri Hakkında BilgilerBernese Dağ Köpeği Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles