BambiniPet

Belgian Groenendael Köpeği Hakkında Bilgiler

Belgian Groenendael cinsi köpeklerinin kökeni Belçika’dır. Çoban köpeği olarak yetiştirilmiş dört Belçika köpeğinin bir tanesidir. İsmini ise bir Belçika şehri olan Groenendael’den alır.

Belgian Groenendael köpeği, oldukça zeki ve itaatkar bir türdür. Ciddi ve dikkatli, bekçi iç güdülerine sahip, koruyucu bir köpek ırkıdır.  Erken yaşta sosyalleşmelerinde fayda vardır. Profesyonel bir eğitimden geçmeleri gerekir. Sert ve sabırsız tavırda yaklaşıldığı takdirde uyum problemi yaşayabilirler. Çok iyi polis ve koruma köpeği olabileceği söylenir. Bunun yanında ev ortamındayken  koruyucu, itaatkar, sadık ve sevecen oldukları bilinir. Çocuklarla erken yaşlarda bir araya gelmeleri gerekebilir.  Belgian Groenendael köpeği, köpek dışındaki küçük hayvanlara ve yabancılara karşı agresif olabilirler.

Belgian Groenendael cinsi köpekler, egzersizleri aksatılmadığı sürece, apartman katında yaşayabilirler.  Bunun yanında ev ortamında fazlasıyla aktif olduğundan, küçük de olsa bahçesi olan bir evde daha mutlu olacakları  bilinir.

Belgian Groenendael kaslı, yapılı, kıvrak, çevik ve soylu bir dış görünüme sahiptir. Ön bacakları düz ve birbirine paraleldir. Güçlü ve kaslı vücut yapısına rağmen, ağır bir köpek görüntüsünde değildir. Kürkü oldukça gürdür ve orta uzunlukta ve siyah renklidir. Boyun çevresinde, karında, bacaklarda ve kuyruk bölgelerinde bulunan tüyler daha uzundur. Kulakları dik, gözleri badem şeklinde ve koyu renklidir.

Belgian Groenendael cinsi köpeklerin orta uzunlukta, fazlasıyla düz olan bir dış katman ile yoğun bir iç tabakadan oluşan, etkileyici bir kürk yapısı vardır. Tüylerin her gün fırçalanması şarttır. Tüy dökme döneminde ise ekstra bakım gerekebilir. Kulaklardaki ve parmak arasındaki tüyler , gerek duyulduğunda kısaltılmalıdır. Yılda iki kez yoğun şekilde tüy döktüğü bilinir. Belgian Groenendael köpeği, aktif olan ve dış yaşama oldukça alışkın bir türdür. Bu sebeple mümkün olduğunca güvenli bölgelerde, tasmasız düz koşulara çıkartılmalıdır.

 

Similar Articles
Bedlington Terrier Köpekleri Hakkında BilgilerBeagle Köpekleri Hakkında BilgilerBeacueron Köpekleri Hakkında BilgilerBavyera Dağ Tazısı Hakkında BilgilerBasset Hound Köpekleri Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles