Tutku

Beneteau : Suya Atılan 128 Yıllık İmza:

Beneteau, bundan 50 yıl önce bir Fransız köyünde balıkçı teknesi üretmekte olan küçük bir aile şirketiydi. Şimdi ise bu şirket, 50 ülkede bulunan bayileriyle, dünyada zirvede bulunan bir yat üreticisi.

Beneteau, 120 yıldan fazla bir süredir, tekne dünyasında oldukça kuvvetli bir konuma sahip. Fransa’da, Corix-de-Vie, Vendee’deki küçük kökenlerinden itibaren, tersane harika bir gelişim göstermiş ve şu anda muazzam sayıda yenilikçi tekne üretmiyle tanınıyor. Tarihine bakıldığında, ürettiği 42,000’den fazla tekne dünya denizlerini dolaşmıştır.

Firmanın hikayesi, 1884’te Benjamin Beneteau’nün, ilk trol teknesini suya indirmesiyle başlar. 1964’te, Beneteau’nün torunları, polyester ve fiberglas kullanımına başlayarak şirketin yönünü yatçılığa çevirir. Sonuç olarak, öncelikle balıkçılık ve gezinti amacıyla kullanılan yeni bir tekne dizaynı doğar.

1970’lerin sonları, First 30’nin inanılmaz başarısı ile Beneteau markasının büyük ilerlemesine tanıklık etti. Tekne, bu başarısını 1978 Paris Boat Show’da yılın teknesi olarak sürdürdü. Bunun sebebi, Beneteau’nün yat yarışları dünyasına bu model ile katılmasıydı. First 30’nin Course de l’Aurore’deki muhteşem performansı, devasa bir ticari başarıyı da tetikledi. O zamandan beri, Beneteau’nün dünya çapında pek çok benzer yarış unvanları bulunmaktadır. 1986’daki Oceanis de dahil olmak üzere, yeni pek çok çeşidin suya indirilmesiyle beraber ticari genişleme devam etmiştir. Bu, konfor ve lükse olan bakışı yeni bir seviyeye taşıyan çeşit olarak görülmektedir. Daha da yakın zamanlarda, 2006’da The First 50 suya indirildi. Bu yat, yat dünyasının en kaliteli ve çarpıcı modeli olarak kabul edilmektedir. The First 50, Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya’nın da dahil olduğu ülkelerden büyük miktarda övgü ve hayranlık kazandı. Bu muhteşem yatın başarısı, sahip olduğu yenilikçi tasarım ve inşa kalitesine bağlanmaktadır.

Bugün Beneteau’nün, Birleşik Devletler, Birleşik Krallık ve Fransa’daki baskınlığından tamamıyla sorumlu olan 25.000’den fazla çalışanı bulunuyor. Beneteau, tamamı birçok yelkenli ve diğer teknelerin üretiminde kullanılmakta olan Fransa’nın Vendee bölgesinde 5, Amerika’da da 1 modern fabrikaya sahip.

Bénéteau, pek çok yat üreticisi tarafından bilinen bir özellik ile kaliteli yat üretimindeki itibarını elinde tutmakta: mütevazı arka planlar. Ürettikleri yatları, dünya çapında sürekli olarak ödüller kazanıyor. Örneğin, First 50, İtalya’da ‘Yılın Teknesi’ ödülünü kazandı ve American Sailing Magazine tarafından 2007’de yapılan oylamada en iyi tekne seçildi. Aynı yıl içerisinde Bénéteau, Düsseldorf Boat Show’da, önemli bir başarı daha kazanarak, “Yılın Tersanesi” ödülünü aldı.

Bénéteau, şu anda dünyanın en iyi yat üreticileri arasında gösteriliyor ve bugün, piyasadaki herhangi bir yat üreticisinden çok daha fazla övgü almakta ve deniz tutkunlarının saygısını kazanmakta. Uluslararası pazarda sürekli olarak genişlemekte olmalarıyla beraber, ürettikleri yatlar en fazla Fransa, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satılmaktadır.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın