BambiniPet

Bergamasco Çoban Köpeği Hakkında Bilgiler

Bergamasco Çoban Köpeği, İtalya ‘nın Bergamo şehrinde ortaya çıkmış olan bir ırktır.  İlk görüldüğü tarih tam olarak bilinmemektedir. Çoban köpeği olan bir tür olmasının yanında, günümüzde  bekçi köpeği, arama kurtarma köpeği  olarak  ve koruma görevlerinde de  kullanılır.

Bergamasco Çoban Köpeği, tüylerinden ötürü, dünyanın en ilginç türleri arasındadır. Yassı makarnaya benzetilen tüyleri, kalın ve karmaşıktır.  Bunun yanında uzun ve karışık olan tüyleri, onları soğuk hava koşullarına ve yağmura karşın dayanıklı kılar. Tüyleri kestirilmemelidir. Yaşları büyüdükçe, görüntülerinin daha da güzelleştiği söylenir. Ortalama ömrü 10 ile 15 yıl arasındadır. Bergamasco Çoban Köpeği’nin  boyu dişilerde 56-58 cm, erkeklerde ise 58-65 cm uzunluğundadır. Ağırlıkları ise dişilerde 28-32 kg, erkeklerde ise 32-38 kg aralığındadır.

Bergamasco Çoban Köpeği saygılı, sadık ve cesur bir türdür. Çalışkan bir yapıya sahiptir ve belleği güçlüdür. Az besinle yetinebilir. Doğasında olan inatçı halleri, sahibinin enerjik ve etkili tavırda oluşuyla, problem yaşatmaz. Bergamasco Çoban Köpeği’nin çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası çok iyidir. Bu sebeple kusursuz bir aile köpeği denilebilir.  Oldukça duygusal bir karaktere sahiptir.

Bergamasco Çoban Köpeği, yangın, sel, deprem gibi dramatik olaylarda yardımcıdır. Sahibine her anında eşlik etmek ister. İlgiyi sevdikleri için ve sahiplerine düşkün olmaları sebebiyle, İhmal edildiği zamanlar mutsuz olurlar Bergamasco Çoban Köpeği’nin, apartman hayatında yaşamasının zor olacağı da bilinmesi gereken diğer bir ayrıntıdır.  Bu sebeple bahçeli bir ev ortamı sunulması daha doğru olacaktır.

Bergamasco çoban köpeğinin bakımı kolaydır. Tüylerinin düğümlerinin bozulmamasına dikkat etmek kaydıyla, yılda en fazla iki kez yıkanmalıdır. Enerjik bir karaktere sahip olduğundan, egzersizlerini ihmal etmemek gerekir.  Yapısı ve karakteri gereği mükemmel bir çoban köpeğidir. Asgari bir eğitimle bekçi köpeği ve muhafız olarak yetiştirilebilir.

 

Similar Articles
Belgian Groenendael Köpeği Hakkında BilgilerBedlington Terrier Köpekleri Hakkında BilgilerBeagle Köpekleri Hakkında BilgilerBeacueron Köpekleri Hakkında BilgilerBavyera Dağ Tazısı Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles