BambiniPet

Bernese Dağ Köpeği Hakkında Bilgiler

Bernese Dağ Köpeği’nin İsviçre Alpleri’nde çiftlik köpeği olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sonrasında bu cinsin üretimi geliştirilmiştir. O dönemki bilim adamları tarafından, bazı ırkların korunması gerektiği savunulmuştur. Bu konuda çalışmalar yapılmıştır. Bu köpek türü, koyun gütmek, yük taşımak ve çiftliklerde bekçilik yapmak için kullanılmıştır. Günümüzde ise aile köpeği olarak kabul görmüştür.

Bernese Dağ Köpeği, çift katlı tüyü olan, güçlü, iri yapılı, soğuğa dayanıklı bir türdür.  Bu cinsin yanak kısmında yoğun tüyler bulunurken, göğsünde ve başında beyazlıklar vardır. Tüyleri ortalama uzunluktadır. Geniş bir kafa yapısına sahiptir, alnındaysa kırışıklıklar mevcuttur. Kulakları orta boyda ve düşük şekildedir. Sıcak kanlı bakışlıdır ve gözlerinin rengi oldukça koyudur. Uzun kuyrukludur.

Bernese Dağ Köpeği’nin çocuklarla arası çok iyidir. Zekidirler ve eğitim konusunda sahiplerini çok zorlamazlar. Doğaları gereği bekçi güdülerine sahiptirler. Sahiplerine düşkün, ev hayatına alışkındırlar. Ancak mümkün olduğunca küçükken alınmasında fayda vardır. Eğer 1,5 yaşından sonra sahiplenilirlerse, yeni düzenlerine  alışmaları zor olacaktır. İyi huylu, uyumlu bir köpek türüdür. Evde var olan diğer evcil hayvanlarla yaşaması gayet mümkündür. Kendilerine oldukça güvenirler. Olgun hale gelmeleri için, biraz zamana ihtiyaç duyacaklardır. Sahiplerinin yanında olmak isterler ve uzun süre ilgisiz ve yalnız bırakıldıklarında, mutsuz olmaları kaçınılmazdır. Eğitimi çok nazik verilmeli, yaşı küçükken sosyalleşmelidir.

Bernese Dağ Köpeği’nin hareket ihtiyacını karşılayabilmek için, bahçeli bir evde bakılması daha doğru olur. Tüy dökme döneminde,  fazla tüy dökmektedir. Yaşadıkları bölgenin, soğuk iklime sahip olması, onların için daha uygun olacaktır. Ömürleri, 10 ile 12 yıl arasındadır. Mide dönmesi ve göz kapağında problemler, yaşadıkları hastalıkların başında gelir.

 

 

Similar Articles
Bergamasco Çoban Köpeği Hakkında BilgilerBelgian Groenendael Köpeği Hakkında BilgilerBedlington Terrier Köpekleri Hakkında BilgilerBeagle Köpekleri Hakkında BilgilerBeacueron Köpekleri Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles