Crowns ChoiceTeknoloji

Bir Selfie ile Facebook’a Girilecek

2014 yılı Oscar törenlerinde sunucu Elen DeGeneres’in Hollywood’un ünlü isimleriyle çektiği selfienin ardından başlayan selfie çılgınlığı bir anda dünyayı sardı. En yakın arkadaşımızdan, annemize ya da küçücük bir çocuktan 80’lik delikanlılara kadar herkes ama herkes eline telefonunu aldı ve yüzüne hafif bir gülümseme yerleştirerek deklanşöre bastı.

Bu çılgınlık sebebiyle pek çok kaza, yaralanma hatta ölüm olayları bile yaşandı. Selfie çekerken ölüm haberi ilk kez Mart 2014’te geldi. Ardından buna benzer 127 olay daha oldu. Sosyal medyada çektikleri pozlarla arkadaşlarını etkilemek isteyenler, ne yazık ki hazin bir sonla, onların aralarına dönemeden bu hayattan ayrıldı.

En çok selfie paylaşımı yapılan platformlardan biri olan Facebook ise selfieyle ilgili ilginç bir adım attı. Önümüzdeki dönemde şifresiz de girilebilecek olan Facebook’un yüz tanıma sistemini kullanacağı ve böylece bir selfie ile hesaba giriş yapılabileceği belirtiliyor. Bu özellikle birlikte artık şifre unutmak gibi bir sorunda ortadan kalmış olacak.

Bu yeni sistemin detayları henüz netlik kazanmadı. Ancak yüzünüzün tüm detaylarının görüldüğü bir selfie ile sisteme giriş yapılabileceği düşünülüyor. Sistem fotoğrafınızı Facebook hesabınızla karşılaştırarak hesabın gerçek sahibi olduğunuzu onaylamanızı isteyecek. Ardından da doğrulama yapılacak. İşlem tamamlandıktan sonra giriş için çektiğiniz selfie sistemden silinecek.

Facebook’un şirket sözcüsünün yaptığı açıklamaya göre sitedeki hesaplardan, yapılacak ödemelere ve gönderilecek arkadaşlık isteklerine kadar ‘şüpheli’ olarak kabul edilen pek çok konunun önüne bu yeni uygulamayla geçilebilecek.

Ayrıca bu yeni selfie dönemiyle hesabın sahibinden başka biri giriş yapıp özel mesajlaşmaları ve paylaşımları okuyamayacak.

Akıllarda ki soru işaretiyse şu; Eğer estetik yaptırırsanız, saçınızı kestirdiyseniz ya da imajınızda büyük bir değişiklik yaparsanız Facebook sizi tanıyacak mı?

Sorunun yanıtıysa henüz belirsizliğini koruyor.

 

Similar Articles
2018'de Hayatımızı Etkileyecek 5 Teknoloji TrendiSu Altında Tatil İçin 10 ÖneriSquare Enix Kafe Çin’de AçılıyorSchindler’in Mektupları Açık ArttırmadaRitz Carlton Kruvaziyer Sektörüne GiriyorDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın