BambiniPet

Bloodhound Köpekleri Hakkında Bilgiler

Bloodhound cinsi köpeklerinin kökenleri Belçika’ya dayanır. Belçika ‘dan sonra, İngiltere ve Amerika ‘ya götürülmüştür.  Flemish Tazısı ismiyle de anılır. Huylarının yumuşak olmasına rağmen, eğitimleri kolay değildir. Kızıl ve kahverengi renkleri dışında beyaz rengi olduğu da bilinmektedir.

Bloodhound köpegi, kulakları sarkık, uzunca yüzlü ve kırışık yapıda bir deriye sahip olan  tazı türüdür. Derisinin sarkık oluşu ona masum bir ifade verir. Sırt kısmı oldukça güçlüdür. Omuzlarının da güçlü olması sebebiyle, uzun saatler koku arayabilir.  Özellikle baş ve kulak bölgesinde ki tüyler olmak üzere, kısa ve sert tüylere sahiptir.

Bloodhound cinsi köpekler asil oluşları ve sevgi içinde yaşamayı seven halleriyle bilinirler. Çocuklarla arası oldukça iyidir.  Sinirlendirilmediği sürece gayet iyi huyludur. İnatçı bir doğası olduğundan eğitimi yorucu olabilir. İstedikleri olmadığı zaman, huysuz davranmaları olasıdır. Yaşları küçükken sosyalleşmeleri gerekir, aksi takdirde zaman zaman saldırgan olabilirler.  Çok korumacı oldukları bilinir ve bu sebeple evde kimse olmadığında,  yabancıların eve girmesini engelleyeceklerdir.

Bloodhound köpeklerinin bahçeli bir evde yaşamaları daha doğru olur. Egzersizlerine çok önem verilmelidir. Bu köpek türünün en hoşlandığı şeylerin başında koşmak gelir. Bu sebeple hareketli oyunlar onlar için oldukça idealdir. Koku hassasiyetleri olduğu için, aldıkları kokunun peşinden inatla gideceklerinden, sürekli kontrol edilmeleri gerekmektedir. Çok fazla itaate cevap verecek bir köpek cinsi değildir. Bloodhound cinsi köpekler, her ne kadar kibar bir yapıda olsalar da inatçı oluşlarından dolayı, kendi istediklerinin olması konusunda ısrarcı olacaklardır.  Olgun hale gelmeleri 1-2 sene içerisinde mümkün olur.

Bloodhound köpeklerinin bakımları kısa tüylü olduklarından çok zor değildir. Haftada bir kez taranmaları yeterlidir. Bazı insanların çok hoşuna gitmeyecek, sevilmeyen bir kokuya sahiptir. Tırnakları haftada bir kez kesilmelidir. Belirli aralıklarda kulak temizliği kontrolleri yapılmalı, gerek duyulduğunda pamuk yardımıyla temizlenmelidir. Kalıcı hasar oluşmasını önlemek amacıyla, kulak çubuğu kullanılmamalıdır. Gözlerinde akıntı yaşandığında, hafif nemli bir bez ile nazikçe silinmelidir.

 

Similar Articles
Bichon Frise Köpek Türleri Hakkında BilgilerBernese Dağ Köpeği Hakkında BilgilerBergamasco Çoban Köpeği Hakkında BilgilerBelgian Groenendael Köpeği Hakkında BilgilerBedlington Terrier Köpekleri Hakkında BilgilerKöpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles