Tutku

BMW X3 : 4X4 Alman Estetiği

BMW X3, Alman otomobil üreticisi BMW’nin en önemli modellerinden biri. BMW 3 Serisi’nin platformu üzerine inşa edilen bu kusursuz ‘crossover’ ilk kez 2004 yılında piyasaya sürülde ve şu anda ikinci nesli ile otomobil meraklılarının karşısına çıkıyor. BMW, ikinci nesil X3’ü bir ‘Spor Aktivite Aracı’ (Sports Activity Vehicle ) olarak tanımlıyor. ‘Crossover’dan çok SUV’a yakın olan X3’e farklı bir tanım bulmak için geç bile kalındığı söylenebilir.

 

Birinci Nesil X3 (2004 – 2010)

 

BMW, 2003 yılında Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıttığı, tamamen  açılabilir tavanı ile dikkat çeken konsept aracı X Activity ile 4X4 pazarına giriş yapmaya hazırlandığını gösterdi. Birinci nesil X3, Avusturyalı otomobil üreticisi Magna Steyr ile BMW’nin ortak tasarımıydı. 2003 yılının sonlarına doğru üretimine başlanan X3,  Graz merkezli Magna Steyr, bir süre BMW kontratıyla X3’ün üretimini de gerçekleştirdi.  Birinci nesil, xDrive olarak adlandırılan akıllı dört çeker sistemi ve E46 330xi arka süspansiyon sistemini kullanıyordu.

2005 yılında geliştirilen X3, 2007 yılında makyajlandı. Revize gövde tamponları, motor, iç tasarım ve süspansiyon birinci nesil X3’ün popülerliğini bir süre daha zirvede tutmasını sağladı. Başlangıçta sert sürüşü, sade iç tasarımı, off-road kullanıma uygun olmaması ve yüksek fiyatı ile eleştirilen X3, Kanada’da ‘Yılın Otomobili’ ödülüne layık görüldü.

İkinci Nesil (2010 – )

F25 platformlu ikinci nesil BMW, 2010 yılında 2011 model X3 olarak piyasaya sürüldü. Yeni nesilin üretimi de Avusturya’dan BMW’nin X5 ve X6 modellerini de üreten Spartanburg, Amerika’daki fabrikaya taşındı. 2011 yılında Amerika’da normal emişli ve ya ikiz scroll turboşarjlı, 3.0 litrelik sıralı altı silindirli benzinli motorlu olarak satışa sunuldu. ABD piyasasındaki bütün 2011 X3’ler 8 vitesli otomatik şanzımana sahipti. Bunlar, Avrupa’da, özellikle de anavatanı Almanya’da büyük bir ilgi ve beğeniyle karşılanan X3’ün aynı başarıyı Amerika’da da göstermesi için yapılan hamlelerdi. İkinci nesil X3, piyasaya sürüldüğü yıl, otomobil dünyasının en saygın yayın organlarından ‘Off Road’ tarafından ‘Yılın Arazi Otomobili’ seçildi.

X3, Alman otomobil üreticisinin, oldukça rekabetçi bir pazardan pay kapma planlarının başrol oyuncusu olarak ortaya çıkan bir 4X4. Almanya’nın en çok satılan otomobillerinden biri olan X3, piyasaya sürüldüğü günden beri ülkemizde önemli rakiplerle mücadele etmek zorunda kalıyor. Dış görünümüyle tipik BMW tasarım özelliklerini sunan bu kusursuz otomobil, ikinci nesliyle ‘off road’ performansı hakkındaki eleştirileri ziyadesiyle azaltmış olasa da lüks ve gösterişten uzak iç mekanıyla sınıfındaki diğer modellere kıyasla geri kalıyor. Ancak BMW tasarımcıları, X3’ün bu açığını ergonomik tasarımla kapatıyorlar. X3’ün en önemli artıları, sürüş pozisyonu, kusursuz yol hakimiyeti ve görüş etkinliği. Yola çıktığınız anda güven veren bir otomobilin direksiyonunda olduğunuzu anlıyorsunuz.

Detroit Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan x Activity’den itibaren otomobil meraklılarını kendisine hayran bırakan X3, kendi sınıfında şimdiden efsaneler arasına adını yazdırmayı başaran bir otomobil. X3, birinci sınıf SUV’ların rekabetçi piyasasında, rakipsizliğine devam ediyor.

 

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın