GezginMagazine

Boğaz’ın Lacivertliğinde Sıradışı Keyifler

1999 Yılından bu yana Anadolu Hisarı’nda hizmet veren Lacivert Restorant, İstanbul gurme durakları arasında en niteliklilerinden birisi olma özelliğini koruyor. Yetenekli, kaşif ruhlu ve  işine aşık birisi olan Executive Chef  Hüseyin Ceylan  ve hem güleryüzlü hem de mekanına oldukça hakim birisi olan Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Eda Baker ile bu mükemmeliyetin ayrıntılarını konuştuk.

Sayın Eda Hanım, ilk olarak restonrantınızın ismi nereden geliyor, kısaca bize aktarabilir misiniz?

Öncelikle, LACİVERT ismi, mekanımızın  Boğaz’ın lacivert sularıyla bütünleşen bir rıhtımda olmasından geliyor.

Bildiğimiz üzere, Lacivert Restorant iki sanatçının bir araya gelip ortaya çıkardığı bir mekan. Fehmi Yaşar ve Önder Köse… Lacivert’in macerası nasıl başladı?

Mekanın kuran kişiler olan Fehmi Yaşar ve Önder Köse, bir film çekimi üzerine bir araya geliyorlar ve filmleri için Anadolu Hisarı çevresinde bir mekan ararken Lacivert’in bugün bulunduğu yere denk geliyorlar. Bu yeri o kadar çok beğeniyorlar ki, sonunda buraya bir restorant kurmak fikri akıllarına düşüyor ve bu restoranttan kazandıkları parayla da yeni filmler çekmeyi düşünüyorlar.

Lacivert Restorant İstanbul’un en güzel konumlarından birinde bulunuyor. Anadolu Hisarı ve Kanlıca gibi Boğazın iki nezih semtinin ortasında ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen altında yer alıyor olması gerçek bir ayrıcalık gibi görünüyor. Bize biraz bu atmosferden bahseder misiniz?

Lacivert’in mutfağı ilk günden bu yana Executive Şef Hüseyin Ceylan’ın yönetiminde. Salonlarda genç, dinamik ve deneyimli bir ekip görev alıyor. Ekibin başında ise İşletme Müdürü Hicri Sağlam var. Lacivert’in basın ve halkla ilişkilerini ise Eda Baker yürütüyor. Artık bir Boğaz klasiği olan Lacivert’in İstanbul’un en iyi 10 restorantı  düzeyine taşıyan niteliklerini korumak ve geliştirmek için çalışmaya devam ediyoruz.

Yüzyıllardır bolluğun ve bereketin simgesi olmuş Akdeniz mutfağının seçkin lezzetleri İstanbul Boğazı’nın en romantik manzarası ile bütünleşiyor. Lacivert Restorant tarihi bir Boğaz yalısında, yaz aylarında olağanüstü bir rıhtımda, kış aylarında ise manzarayı içine alan yeni tasarım camekanlı sıcak salonlarında 1999 Yılı’ndan bu yana hizmet vermekte.

Bugün Lacivert Restorant ile bütünleşen Anadolu Hisarı’ndaki bu tarihi ikiz yalı, aslında pek çoğumuzun aşina olduğu bir mekan. Geçmiş yıllarda Yeşilçam’ın Siyah Beyaz ya da Renkşi çok sayıda filmine ev sahipliği yapmış bir mekandan söz ediyoruz. Türkan Şoray’dan Filiz Akın’a; Yılmaz Güney’den Tarık Akan’a pek çok ünlü sanatçı bu yalıda çevirilen filmlerde rol almış.

Sizce restorant konseptinde müşterilerinizin ilgisini çeken en önemli nokta nedir?

Müşterilerimiz günbatımında, gün ortasında ve özel zamanlarında boğazın en romantik manzarasına sahip bu yerde alabildiğine lacivert bir denizle kucaklaşarak eşsiz Akdeniz mutfağını ve Türk mutfağından farklı seçenekleri tadabiliyor. Hijyen, servis kalitesi ve güler yüzde bu sunulanlara eklenince, Lacivert’e bir defa gelen artık buranın müdavimi oluyor ve müşterilerimizin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kahvaltı servisi ile başlayan günümüz ardından akşam üzeri ve akşam olmak üzere farklı konseptlerde devam ediyor. Saat 22:45’de yemek servisimize son veriyoruz ancak tatlılar ve diğer seçeneklerimizin sunumu devam ediyor. Gece iki gibi de mekanımızı kapatıyoruz. Lacivert’i tecrübe etmek isteyen kişilere tavsiyem uzun soluklu bir güne kendilerini hazırlamaları. Çünkü çoğu müdavimimiz Akşam üzeri restorantımıza teşrif ederler ve burada dostlarıyla uzun vakitler geçirirler.

Menünüz Oldukça Zengin Görünüyor. Türk Mutfağının sır lezzetlerinden, Akdeniz Mutfağının inceliklerine bir çok nezih seçenekle karşılaşıyoruz. Bize en özel, en güzel lezzetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Menümüz’ün geneli Akdeniz Mutfağından oluşmaktadır ancak et seçeneklerimiz ve bunun yanında ördek seçeneklerimiz de menümüzün diğer ayakları. En özel lezzetlerimizin başında Bozcaada Su Ürünleri gelmektedir. Bunlar ahtapot, kalamar ve istakoz ile birleşince menümüzün ayrıcalıklı hali ortaya çıkmaktadır. Tamamı şefimiz Hüseyin Bey tarafından özenle seçilen bu balık çeşitleri müşterilerimizin vazgeçilmezleri konumunda. Ancak bazı tatlarımız var ki gerçekten çok tutuluyor. Örneğin Istakoz Soslu Fırınlanmış Fener Balığı, Uskumru Dolması, ve Enginarlı Karides’imiz tüm misafirlerimizden tam puan alıyor ve yeni gelen müşterilerimize de bu seçenekleri tatmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında menümüzün diğer medar-ı iftarları ise Ahtapot Izgara, meze tabağımız ve Bozcaada Kalamar Izgaradır.

Menü’nüz Nelerden İlham Alır? Nasıl bir yaratım süreciniz var?

Executive Şefimiz Hüseyin Ceylan tam bir lezzet tutkunu ve kişilik olarak da yeni tadlar keşfetmeye bayılan bir insan. En ideal tadı yakalamak adına dünyayı dolaşmaya hazır ve bunu da çoğu zaman yapmış olan  bir insan. Hüseyin Bey, Fransa’dan İspanya’ya ve özellikle de son zamanlarda Anadolu mutfağının sırlarını keşfetmek için bu topraklara lezzet odaklı seyahatler düzenlemekte ve burada bulduğu seçenekleri kendi çizgisi ve birleştirip müşterilerimize sunmakta. Bunun yanında şefimiz Michelin Yıldızlı Aşçılarla Avrupa’da buluşup fikir alışverişlerinde bulunur. Böylelikle hem güncel tatları yakalayabiliyoruz hem de fikir alışverişleri sayesinde şefimizin ufku daha da genişliyor ve bu durumda haliyle menülerimize yansıyor. Menü başlık seçimlerimiz böyle bir yaratım sürecine tabi, ancak bundan sonraki adımlar da oldukça önemli. Örneğin malzeme kullanımında oldukça hassasız. Kaliteli ve özgün malzemeler mutfağımızın olmassa olmazları. Şefimiz Hüseyin Bey, farklı tatları aramak için yollara düştüğünde farklı şehirlerden farklı tedarikçilerle de bağlantılar  kuruyor ve böylelikle menümüzdeki seçeneklerin tamamı aslında kendi özgün yöresinden alınan malzemelerle yapılıyor. Üçüncü olarak ise, hizmet kalitemiz ve garsonlarımızın özeni, bu özel yemeklerin sunumunu da mükemmelleştiriyor. Geçmişte hangi tecrübelere sahip olduklarından, karakteri ve dış görünüşüne kadar oldukça özenli bir seçim sonucunda personel istihdam ediyoruz ve bugüne kadar hiç bir çalışanımız yüzümüzü kara çıkarmadı. Bu özenimiz ve kendimizi işimize adamışlığımız sayesinde  Lacivert ismi gün geçtikçe daha da güçlenerek yoluna devam ediyor.

Lacivert’in müşteri profili kimlerden oluşuyor?

Oldukça seçkin bir müşteri kitlesine sahibiz. Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, çeşitli bakanlar ve üst düzey bürokratlar müdavimlerimiz arasındadır. Bunun dışında Türkiye’nin önemli iş adamları ve tanınmış kişiler de sık sık Lacivert’i ziyaret ederler. Örneğin iki gün önce Aziz Yıldırım Bey buradaydı ve şefimiz Hüseyin Ceylan ona çok güzel bir sürpriz hazırladı. Yine lezzet turlarından birisinde denk geldiği bir Pasta tasarımını, Aziz Bey için özel olarak uyguladı. Sarı Lacivert olan top şeklinde ve içi çikolata dolu  bir pasta tasarlandı ve Aziz Bey bu pastayı görünce çok şaşırdı ve sevindi. Hüseyin Bey’i de içten bir şekilde tebrik etti.  Bunun yanında birçok farklı çevreden insana da hitap etmemizle ünlüyüz. Lacivert özellikle evlenme teklifi yapan genç aşıklar açısından vazgeçilmez bir yer ve burada yapılan bir teklifi reddetmek gerçekten zor. Üçüncü olarak ise yurtdışından gelen turistlerin de uğrak noktasıyız ve önemli iş yemeklerine de ev sahipliği yapıyoruz. Bir de bir başka hizmetimizden bahsetmek istiyorum. Lacivert’in çok tutulan bir diğer hizmeti de sunmuş olduğumuz tekne servisi. Eğer misafirimiz Avrupa Yakasında ise bir telefon açması yeterli onu belirli noktalardan alıyoruz ve tekne yoluyla Lacivert’e ulaştırıyoruz. Aynı şekilde restorantımızda hizmet almış müşterilerimizi de tekne vasıtasıyla Avrupa Yakası’na ulaştırıyoruz.

 

 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın