BrandnewsGökyüzü

Bulgaristan-Azerbaycan Arasında Direkt Havayolu Hattı Açıldı

Bulgaristan’ın başkenti Sofya ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü arasında doğrudan uçuş sağlanacak hava yolu hattı açıldı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizad tarafından açılışı yapılan hava yolu hattında uçuş seferleri Azerbaycan’daki düşük maliyetli “Buta Airways” tarafından yapılacak. Haftada bir kez gerçekleştirilecek olan uçuşlar için Salı günü tercih edildi.

Bulgaristan bu anlaşmayla birlikte Buta Airways’in Avrupa Birliği ülkelerine doğrudan uçacağı ilk ülke oldu.

İki ülkenin Başbakanı da bu uçuşların iş ve ekonomik ilişkilerin gelişmesinde büyük katkısı olacağını düşünüyor. Ayrıca uçuşların her iki ülkenin turizmini de geliştireceği belirtiliyor.

Uçuş için düşünülen bilet fiyatıysa 29 Euro.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Boristov, “Bu havayolunun açılması, Azerilerin kayak yapmak ve yazın turist olarak ülkemize gelip, kültürel ve tarihi güzelliklerimizi keşfetmeleri için harika bir fırsattır. Aynı zamanda Bulgarlar sadece 3 saat içinde birçok geleneğe sahip harika bir ülkeye gidebilirler” dedi.

Bakü’den Sofya’ya uçan ilk uçağın Sofya Havalimanına iniş yapmasından sonra hem Azerbaycan’da hem de Bulgaristan’da Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski tarafından açılış gerçekleştirilecek.

İki ülke arasında yapılacak ilk uçuşta, yolcular arasında Bulgaristan başbakanı Boyko Borisov’un başkanlığındaki Bulgaristan heyetinde yer alan Enerji Bakanı Temenujka Petkova, Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov ve Tarım, Gıda ve Orman Bakanı Rumen Porojanov yer alacak.

Bulgaristan ve Azerbaycan arasında ilk direkt havayolu hattının açılması kararı 2015 yılında Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in Bulgaristan’a yaptığı ziyaret kapsamında Başbakan Borisov ile görüşmesi sırasında alınmıştı.

İki ülke arasındaki direkt uçuşları yapacak olan Buta Airways Azerbaycan Havayollarına ait bir uçuş şirketi. 2017 yılında 7 farklı ülkede 11 destinasyona uçuş yapması hedeflenen Buta Airways’in filosunda Buta Airways filosu Embraer 170LR ve Embraer 190 tipi uçaklar bulunuyor.

Similar Articles
Airbus A380'ın Kaderini Emirates BelirleyecekUçan Arabalar İçin Son 2 YılHong Kong'daki Alternatif Tüp EvlerAmerika'nın 250 Milyon Dolarlık MalikanesiDünyanın En Pahalı EvleriDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın