Çocuk

CABERNET FRANC: Cabernet sauvignon’un atası

Monosepalarda cabernet franc kadifemsi ama güçlü tanenleri, ahududu, siyah kuş üzümü, siyah kiraz , dolmalık yeşil biber, baharat gibi aromaları taşıyan ve çoğunlukla çok çok iyi yıllanabilen zarif şaraplar olarak karşımıza çıkar.

 DNA araştırmaları sonucu cabernet franc’ın cabernet sauvignon’un atası olduğu ortaya çıkmıştır. Cabernet franc ve sauvignon blanc’ın çaprazlamasıyla yaratılan cabernet sauvignon her iki türün de iyi özelliklerini bünyesinde barındırır.

Fransa’nın Atlantik kıyısındaki en ünlü şarap bölgesi Bordeaux’da doğan, 17’nci yüzyılda Kardinal Richelieu tarafından daha kuzeydeki  Loire bölgesinde yer alan St- Nicolas-de- Bourgeuil Manastırı’na taşınan cabernet franc bölgenin en saygın kırmızı şaraplarını üretmek için kullanılır.
Bordeaux’nun sağ yakası olarak adlandırılan Gironde halicinin doğusunda merlot üzümüyle birlikte yoğun olarak cabernet franc yetiştirilir ve şaraplarda da merlot ile kupaja girerek birçok markalı şarabı yaratır.
Sağ yakadaki en önemli bölgeler Saint Emilion ve Pomerol’dür. Saint Emilion komününde ise cabernet franc-merlot kupajları için en önemli şarap, şüphesiz yüzde 60’ı cabernet franc’dan oluşan ‘Chateau Cheval Blanc’dır.

SAINT EMILION CLASSIFICATION
Saint Emilion klasifikasyon sistemi hakkında biraz daha detay bilgi vermek faydalı olabilir. 1855 Medoc klasifikasyonundan oldukça donra, 1958 yılında St Emilion klasifikasyonu oluşturulmuştur. Medoc’tan farklı olarak, burada oldukça dinamik bir sistem vardır. Yani Medoc’ta bulunduğunuz seviye değişmezken, Saint Emilion’da her zaman değişim olabilir. Bu sebeple 1958’ten sonra sıralamalar dört kez değişmiştir (Premier Grand Cru listesini ilerleyen satırlarda bulabilirsiniz).
Loire’da ise Chinon ve Bourgeuil adlı komünlerde monosepaj yani tek üzüm şarabı olarak karşımıza çıkan cabernet franc kadifemsi ama güçlü tanenleri, ahududu, siyah kuş üzümü, siyah kiraz, dolmalık yeşil biber, baharat gibi aromaları taşıyan ve çoğunlukla çok çok iyi yıllanabilen zarif şaraplar olarak karşımıza çıkar.
Fransa dışında Yeni Zelanda, California, Avustralya ve ülkemizde de önemli şaraplar üretilmektedir.
University of California at Davis’in 1996’da yapmış olduğu DNA araştırmaları sonucu cabernet franc’ın cabernet sauvignon’un atası olduğu ortaya çıkmıştır. Cabernet franc ve sauvignon blanc’ın çaprazlamasıyla ortaya çıkmış, hem bu üzümlerinin isimlerini hem de özelliklerini taşıyan bir üzüm yaratılmıştır. Ama birçok iklime uyum sağlaması ve kolay seyahat edebilmemesi sebebiyle atasından çok daha ünlü olmuş ve tanınmıştır.

KUZU VE OĞLAK ETİNİN EN İYİ EŞLİKÇİSİ
Kuvvetli meyve aromaları ve baharatsı yapısıyla özellikle bu mevsimde en iyisi bulunabilecek olan kuzu ve oğlak etleriyle mükemmel uyum sağlar. Ayrıca ördek, ızgara somon ve  patlıcanlı yemekler ile güçlü aromalara sahip keçi peynirleriyle iştah açıcı birliktelikler sunar.

 

 

 

 

SAİNT EMİLON’DAN BEŞ CABERNET FRANC KUPAJI

 • Château Ausone (Premier Grand Cru Classé )
 • Château Cheval Blanc (Premier Grand Cru Classé )
 • Château l’Angelus (Premier Grand Cru Classé )
 • Château Canon (Premier Grand Cru Classé)
 • Château Figeac (Premier Grand Cru Classé)

LOİRE’DAN BEŞ CABERNET FRANC

 • Domaine Phillipe Alliet Chinon Vielles Vignes
 • Yannick Amirault Bourgeuil Les Quartiers
 • Bernard Baudry Chinon Les Grézeaux
 • Château de Villeneuve Saumur-Champigny Le Grand Clos
 • Clos Rougeard Saumur-Champigny Le Bourg

YENİ DÜNYA’DAN BEŞ CABERNET FRANC

 • Kayra Versus Cabernet Franc (Türkiye)
 • Esk Valley Hawkes Bay Reserve The Terraces (Yeni Zelanda)
 • Grosset Clare Valley Gaia (Avustralya)
 • Viader Napa Valley Estate Wine (California)
 • Santa Rita Maipo Valley Triple C (Şili)
Similar Articles
Dünyanın En İyi Hayvanat Bahçeleri - Güney Afrika Ulusal Zooloji ParkıDünyanın En İyi Eğlence Parkları - Universal Studios, JaponyaDünyanın En İyi Eğlence Parkları - Universal Studios of Florida, FloridaDünyanın En İyi Eğlence Parkları - Tokyo Disneyland, JaponyaDünyanın En İyi Eğlence Parkları - Tokyo Disney Sea, JaponyaSıradışı Oyun ParklarıEn İlginç 16 Çocuk ParkıAvrupa'nın En İyi 10 Eğlence ParkıBelgrad'ın Fütüristik Sanat Galerisi
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın