Yol

Cadillac’a Büyük Ödül

Cadillac, , J.D. Power tarafından üç yıllık bir süreç içerisinde J.D. Power’ın kalite, güvenilirlik, performans,plan ve uygulama ve müşteri hismetleri kalitesi kıstasları gözönüne alınarak verilen ‘En Çok Gelişme Gösteren Marka’ ödülüne layık görüldü.

.

Firma,  New York Uluslararası Otomobil Fuarı kapasımda gerçekleştirilen törende ödülünü  J.D. Powers Otomobil bölümü başkan yardımcısı David Sargent’ın elinden aldı.Cadillac Satış ve Servis Departmanı başkan yardımcısı Kurt McNeill, ‘Müşteri ilişkilerimizi sürekli olarak gözden geçirmek ve ilerletmek bizim ana misyonumuz. Bu ödül, bu yolda bizim için büyük öneme sahip’ açıklamasını yaptı.

J.D. Power’a göre müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmak için, yönetimden,  üretime ve bayi ağına kadar büyük bir uyumla çalışmak gerekiyor.

Cadillac, 1902’den beri lüks otomobil sektörürün lider markalarından biri  ve yıllar boyunca sanatsal mühendisliği ve ileri teknolojisi ile sektörde önemli yeniliklere imza atıyor.

 Cadillac was recognized today at the New York International Auto Show by J.D. Power and Associates as the most improved among luxury brands for providing an outstanding customer experience.

.

The recognition is based on the rate of improvement during the past three years in J.D. Power and Associates’ five core U.S. automotive quality and satisfaction studies: Initial Quality Study (IQS); Vehicle Dependability Study (VDS); Automotive Performance, Execution and Layout (APEAL) Study; Sales Satisfaction Index (SSI) Study; and Customer Service Index (CSI) Study. The award was announced by David Sargent, vice president of global automotive at J.D. Power and Associates.  

“Our mission has been to re-think and upgrade every element of the customer experience,” said Kurt McNeil, vice president of Cadillac Sales and Service. “This is a meaningful milestone in our journey.”  

A strong commitment to improving customer satisfaction requires focus and alignment at all levels – beginning in the boardroom and extending to their employees in the plants and in their dealer networks, according to J.D. Power.

Cadillac has been a leading luxury auto brand since 1902. In recent years, Cadillac has engineered a historic renaissance led by artful engineering and advanced technology.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın