GuideMüze

Chengdu Oyuncak Ayı Müzesi Hakkında Merak Edilenler

Chengdu merkezinin batı kısmında yer alan Chengdu Oyuncak Ayı Müzesi’nde 1000’in üzerinde oyuncak ayı bulunmaktadır.

Üç katlı olan Chengdu Oyuncak Ayı Müzesi’nin ikinci katında Çin Salonu, Tarih Müzesi, Dünyanın Yeni Yedi Harikası, Sanat Ayıları ve Deniz Dünyası sergileri bulunmaktadır.

Çin Salonu’nda, antik Çin hikayelerinden pek çok sahne, oyuncak ayılar tarafından tekrar canlandırılmaktadır. Oyuncak ayılara ‘Batıya Yolculuk’ sahnelerinde, birçok karakterin kostümleri giydirilmektedir. Yani her hikayenin baş rolü oyuncak ayılara aittir.

Tarih müzesi’nde ayıcık baskılarının birçok kopyası ve oyuncak ayıların tarihi anlatılmaktadır. Onlardan biri olan Teddy Black, Titanic gemisinin batmasının anısına siyah renkte üzücü bir ifadeyle yaratılmıştır.

Müzede oyuncak ayıların dışında, eski Amerikan Başkanı Roosevelt’in bir heykeli de bulunmaktadır. Nedeni ise başkanın ayı avını yasaklamasından kaynaklanmaktadır.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası bölümünde de yine oyuncak ayılar ön plandadır. Dünyanın yedi harikası, oyuncak ayıların katılımıyla yeniden yaratılmıştır. Bazı oyuncak ayılar ziyaretçilerle birlikte temsili Çin Seddi boyunca yürüyor;bazı asil oyuncak ayılar ise Colosseum etrafında gösteri izliyorlar, bazılarıysa Brezilya’daki bir karnavaldan vakit geçiriyor.

Sanat Ayıları salonunda da oyuncak ayılar ünlü tablolarda klasik figürler haline getirilmiştir. Oyuncak Ayı Gülümseme isimli eserde oyuncak ayı Mona Lisa’nın gülümsemesini kopyalamaktadır. Buna benzer ünlü eserlerdeki figürlerin yerini oyuncak ayılar almaktadır.

Müzenin birinci katında, Heykel Müzesi, Resim Galerisi, Panda Parkı, Kore Müzesi, Görsel Yanılsama Alanı ve Etkileşim Alanı da dahil olmak üzere altı salon yer almaktadır.

Zemin katta ise bir oyuncak ayı mağazası, bir renk alanı ve üç boyutlu sinema vardır. Mağaza oyuncak ayıların her türünü bulabilirsiniz. Ancak biraz pahalıdır. Renk alanında Michael Jackson, Beatles ve Superman gibi klasik figürler sunulmaktadır. 3D sinemada ise, oyuncak ayılar ile hiper-gerçek bir iletişim kurabilmektedir.

Chengdu Oyuncak Ayı Müzesi’ne otobüs ve metroyla gidilebilir. Giriş ücreti yetişkinleri için 60 yuandır. Her bir yetişkin müzeye girerken 1 çocuk için ücret vermez. Ancak diğer çocukalr için giriş ücreti alınır.

 

 

 

Similar Articles
İki Kuleli Chengdu Müzesi Hakkında Bilinmeyenler3,7 Milyar Yıl Öncesine Dayanan Bir Tarih Shaanxi Doğa Müzesi'ndeUçak Tutkunları İçin Büyülü Bir Yer: Çin Havacılık MüzesiBilim ve Teknoloji Tarihi Çin Bilim ve Teknoloji Müzesi'nde Gizli  Alpler’deki Muhteşem Kayak PistleriMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles