MagazineTutku

CHEVY CAMARO : Klasik otomobilseverler için bir Amerikan kültü

CHEVY CAMARO

Klasik otomobilseverler için bir Amerikan kültü

Chevrolet Camaro, piyasaya sürüldüğü 1967 yılından günümüze otomobil tutkunlarının kalbinde yer eden sembolik bir otomobil oldu. Kendine özgü tasarımı ve güçlü duruşu, üstün performansı ve 45 yıllık geçmişiyle Camaro’nun kült otomobillerden biri haline gelmiş olması, hiç de şaşırtıcı değil.

426 beygir gücünde, standart manuel vites ve V8 motorla donanmış 2013 model Camaro 1LE’nin ilk bakışta dikkat çeken detayları; mat siyah kaput, ön splitter ve arka spoyler… Kilitlenme önleyici frenler, aracın tüm modelleri için artık standart… Tabii ki bu modelde de efsanenin genlerini fark etmemek mümkün değil.

Amerikan klasiklerinden ilk akla gelenlerden biri Camaro… Bu otomobil, yola çıktığı ilk yıllardan 1992’ye kadar üç farklı nesille piyasa sürüldü. Otomobilin tasarımı ve performansı bu süreç içerisinde çeşitli değişikliklere uğrasa da Camaro’nun tarzı ve performansı her zaman daha etkileyici bir yönde seyretti. Dördüncü nesil Camaro’nun üretimine 1993 yılında başlandı. Otomobil piyasasındaki güçlü varlığını 2002 yılına kadar sürdüren Camaro’nun üretimine tam sekiz yıl ara verildi. Daha sonradan da anlaşılacağı üzere bu, fırtına öncesi sessizlikti.

35’İNCİ YILINDA DİYETE GİRDİ!
2002 yılında 35’inci yılını kutlayan Camaro, satışlarında yaşanan düşüş gerekçe gösterilerek üretimden kaldırıldı. Bu süreçte, otomobil çeşitli değişikliklerle hafifletildi. Klasik Camaro’nun bol ‘metalli’ ağır cüssesi, modern teknolojiyle elden geçirildi. Gövde tamamen plastikten üretilirken çelik şasi üzerine oturtuldu. Süspansiyonlar da dahil olmak üzere otomobilin birçok noktası elden geçirildi. Otomobilde yapılan en büyük değişiklik ise yeni eklenen 6 vitesli LT1 V8 motordu. Ancak, V8 motorun opsiyonel olduğunu ve sadece Z28 versiyonunda standart olarak kullanıldığını belirtmek gerekiyor. Standart Camaro’da 160 beygir gücündeki 3.4 litrelik V6 motor bulunuyordu.

COUPE VE CABRIO İLE YENİDEN SAHNEDE
2006, Camaro’nun gücü tekrar toplayıp hayata döndüğü yıl oldu. 2006 yılında coupe ve cabrio olmak üzere iki farklı Camaro konsepti geliştirildi. Bu konseptler daha sonra Camaro’nun beşinci nesline ilham kaynağı oldular. 2009 yılının bahar aylarında üretime geçen beşinci nesil Camaro’lar, 2010 model olarak piyasadaki yerlerini aldılar.
Coupe versiyonu LS, LT ve SS donanım seviyeleri ile piyasaya sürüldü. LS ve LT versiyonlarının 304 beygir gücündeki 3.6 litrelik V6 motoru bulunuyordu. SS versiyonu ise 426 beygir gücündeki 6.2 litrelik LS3 V8 motoru kullanıyordu.

ÇİZGİLERİYLE DAHA DA ÇEKİCİ
2012, Camaro’nun piyasaya çıkışının 45’inci yıldönümü. General Motors, ticari hayatının en önemli hamlelerinden biri olan Camaro’nun bu özel yılı için sınırlı sayıda üretilen bir Camaro piyasaya sürdü. Kırmızı-gri yıldönümü çizgileriyle dikkat çeken karbon siyahı otomobil, koyu gri 20-inç alaşım jantlara, kırmızı, beyaz ve mavi dikişli eşsiz deri kaplamalara ve özel üretim beyaz destekli gösterge paneline sahip.
2012 yılı için üretilen standart Camaro ise, tabii ki, bu özel otomobilin ününün tüm dünyaya yayılmasını sağlayan karakteristik özelliklerini ve tarzını koruyor. Bu da, etkileyici bir görünüm ve üstün performans demek. 432 beygir gücündeki 6.2 litrelik V8 motoru kullanan yeni Camaro 0 kilometredne 100 kilometreye sadece 5.2 saniyede ulaşıyor.

CAMARO 1LE
Camaro ailesinin son üyesi ise geçtiğimiz mart ayında tanıtılan 2013 Camaro 1LE. Yine coupe ve cabrio versiyonlarıyla piyasaya sürülecek olan yeni Camaro’nun kaputunun altında, 426 beygir gücündeki standart manuel vitesli V8 motor bulunuyor. Mat siyah kaput, ön splitter ve arka spoyler, 2013 Camaro’nun ilk bakışta dikkat çeken detayları. Kilitlenme önleyici frenler, aracın tüm modelleri için artık standart. Yıllar içerisinde ne kadar değişirse değişsin, Chevy Camaro kendisini popüler yapan karakteristik özelliklerini korumayı başardı. Efsane, hala aynı 2+2 kişilik ‘Coupe’ yapısını ve arkadaş çekişli sistemini koruyor.
Bu kusursuz klasiğin muhteşem geçmişini ve otomobil tutkunlarının gözündeki yerini düşündüğümüzde, Camaro’nun daha uzun bir süre otomobil piyasasında yer alacağını söylemek hiç de zor değil.

 

 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın