GuideMüze

Çin Çay Müzesi

Çay Çin kültüründe ayrı bir öneme sahiptir. Nasıl ki İngilizlerde ve Türklerde çay içmek bir alışkanlıksa, çay Çin’de de günlük yaşantının bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki Hangzhou’da bir çay müzesi bile bulunmaktadır.

Çin Çay Müzesi’nde çay tarihi ve çay kültürünün nerelere dayandığı gözler önüne serilmektedir. Müze yeşil rengi, yoğun kokusu ve yapraklarının güzel şekliyle dünyaca ünlü olan Longjing çayının yetiştirildiği Longjing çay bahçesinde yer almaktadır.

37 bin metrekarelik bir alan içerisine kurulmuş olan Çin Çay Müzesi, 6 bin 600 metrekareye inşa edilmiştir. 1991 yılında resmen turizme açılan Çin Çay Müzesi, zarif bir tasarıma sahiptir. Sakinliğiyle de dikkat çeken müzede her şey çok düzenli gözükmektedir. Temiz çeşmeler, düzenli sıralanan yapılar, siyah taşlı yollar konuklar için özenle hazırlanmış gibidir.

Çay kültürünün tanıtımı için büyük öneme sahip olan Çin Çay Müzesi’nde bulunan çayhanelerde turistlere çay ikramı yapılır ve değişik çayların tatlarına baktırılır.

Çin Çay Müzesi’nde 6 bölüm vardır. Bu bölümler, “Çay Tarihi”, “Çay Çeşitleri, “Çay Yetiştirme”, “Çay Demleme ve İçme Gereçleri”, “Çay Gelenekleri” ve “Uluslararası Değişim Merkezi”dir.

Müzenin ‘Çay Tarihi’ bölümünde, bin 700 yıllık bir çay ağacının fotoğrafı yer almaktadır. 32 metre boyundaki bu ağacın fotoğrafı turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. ‘Çay Çeşitleri’ bölümünde Çin’de bulunan çay çeşitleri hakkında bilgi verilmektedir. ‘Çay Yetiştirme’ bölümünde çayın yetişme süreci anlatılır. Burada ayrıca çayın depolanma, demlenme ve şifalı işlevleri hakkında bilgilendirme yapılır. Ama iyi çay demlemeyle ilgili asıl tüyoları “Çay Demleme ve İçme Gereçleri” bölümünde öğrenebilirsiniz. Konuklara ayrıca müze turu bittikten sonra müzenin dışında bulunan Longjing çay tarlasından çay toplama ve topladıkları bu çayları demleyerek içme imkanı da tanınmaktadır.

Similar Articles
Çin Ulusal Sinema MüzesiÇin'deki Üniversitelerdeki MüzelerXi'an Taş Yazıtlar MüzesiPekin'in Açık Hava RestoranlarıÇin'in 8 Büyük MutfağıMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles