GuideMüze

Çin Kültürünün En Önemli Yansıması: Nanjing Müzesi

Nanjing’in Zhongshan Kapısı’nın içinde yer alan Nanjing Müzesi’nde, Çin’in ulusal ve kültürel mirasının bulunduğu 2000’den fazla birinci sınıf hazine sergilenmektedir.

Çin kültürünü merak edenlerin mutlaka görmesi gereken müzelerden biri de Nanjing Müzesi’dir.

Müzede, tarihsel ve devrimci kültürel kalıntılar, resimler, hatlar ve eski kitaplardan oluşan bir sergi bulunmaktadır. Bu eserler arasında Qing Hanedanlık sarayında kullanılan çok sayıda porselen ve Shang hanedanlığı kalıntıları yer almaktadır.

İki katlı temel salonda, tarihi eserler sergilenmektedir. Bu salonda ‘Yangtze Nehri Altında Bulunan Beş Bin Yıllık Uygarlık Panoraması’, ‘Çin Tarihi, Halkı ve Kültürünün Gösterimi’ ve ‘ Jiangsu Arkeoloji Başarıları Sergisi’ isimli üç sergi bulunmaktadır.

Sanat Sergi Salonu ise 11 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler arasında çeşitli atölyelere de yer verilmiştir.

Song ve Yuan hanedanlarından eserlerin de arasında bulunduğu 30.000 hat ve resim başyapıtları da yine bu müze de ziyaretçilere sunulmaktadır.

Müzede sadece sanat ve kültür hazinelerine yer verilmemektedir. Aynı zamanda zengin çeşitlilikte etkinlikler de yapılmaktadır.

Müzede akademisyenlerin akademik tartışmalar yürütmeleri için ortam sunan, çok işlevli bir konferans salonu da bulunmaktadır. Müze aynı zamanda öğrenciler için de Çin tarihini anlayabilecekleri önemli bir eğitim üssü konumundadır.

Nanjing Müzesi’ne gitmek için 5, 9, 34, 36, 55, 59 veya 202 numaralı otobüslere binerek Zhongshanmen’de inip yaklaşık 270 metre kadar bir mesafe kat etmek gerekmektedir. Ayrıca 2’inci metro hattına binip Minggugong’da inerek çıkış 1’den çıkarak da müzeye ulaşabilinmektedir.

Müzenin girişi ücretsizdir. Müze salı-pazar günleri arasında 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze, Çin Yeni Yılı ve ondan önceki gün kapalıdır.

 

Similar Articles
Chongqing Three Gorges Müzesi Hakkında BilinmeyenlerChengdu Oyuncak Ayı Müzesi Hakkında Merak Edilenlerİki Kuleli Chengdu Müzesi Hakkında Bilinmeyenler3,7 Milyar Yıl Öncesine Dayanan Bir Tarih Shaanxi Doğa Müzesi'ndeUçak Tutkunları İçin Büyülü Bir Yer: Çin Havacılık MüzesiMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles