GuideMüze

Çin Tarihine Görsel Bir Bakış: Çin Ulusal Müzesi

Pekin’deki Büyük Halk Sarayı’nın karşısında yer alan Çin Ulusal Müzesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin 10’uncu yıl kutlamaları için hazırlanan ‘On Büyük Konstrüksiyon’ arasında yer almaktadır.

Ülkenin en çok saygı duyulan müzesi olma özelliğini elinde bulunduran Çin Ulusal Müzesi, Çin kültürü ve tarihini en kapsamlı şekilde anlatan bir müzedir. 4 yıl süren yenilenme ve genişleme sürecinin ardından 2011 yılında yeniden açılan müze aynı zamanda dünyanın en büyük modern müzelerinden biri olarak gösterilmektedir.

Çin Ulusal Müzesi, yenileme ve genişleme çalışmalarının sonrasında toplam 800-2.000 metrekare arasında değişen toplam 48 sergi salonuna  sahip oldu. Müzenin bu salonlarında Çin tarihini kırılma noktalarını anlatan en önemli eserlere yer verilmektedir. Böylece hem sergi gezilirken hem de Çin tarihi hakkında fikir sahibi olunmaktadır.

Çin Ulusal Müzesi’nde, antik Çin’deki bronz, porselen, Çin kaligrafisi ve resimleri, Budist heykelleri, Ming & Qing mobilyaları, madeni paralar, ve bunun gibi çeşitli tematik sergiler yapılmaktadır.

Son yapılan yenileme çalışmaları sırasında Çin Ulusal Müzesi’nin yeni binaları, ahşap, tuğla, bronz ve taş oymalar ile dekore edilmiştir. Ayrıca müzenin bu özelliklere sahip olan bir kaç adet de birkaç adet de ziyafet salonu bulunmaktadır. Ziyaretçilerine farklı hizmetler sunan müzede çay, kahve içme alanlarını yanı sıra, hediyelik eşyaların alınabileceği bir mağaza, bir oditoryum ve 700 kişilik bir tiyatro salonu mevcut.

Çin Ulusal Müzesi’nin önemi, tarih ders kitaplarına da girmiştir. Müzede tarih öncesi zamanlardan kalan taş aletler ve eski ritüel nesneleri de yer almaktadır.

Çin Ulusal Müzesi’ne  otobüsle ya da metroyla ulaşım sağlamak oldukça mümkündür.

Müzeye her gün yalnızca 3000 ziyaretçi kabul edilmektedir. Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer günler 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Similar Articles
Çin'in Hafızalarda Yer Eden 9 Tasarım OteliÇin Kültürünün En Önemli Yansıması: Nanjing MüzesiChongqing Three Gorges Müzesi Hakkında BilinmeyenlerChengdu Oyuncak Ayı Müzesi Hakkında Merak Edilenlerİki Kuleli Chengdu Müzesi Hakkında BilinmeyenlerMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles