GuideMüze

Çin Ulusal Sinema Müzesi

Dünyadaki en büyük sinema müzesi olma özelliği taşıyan Çin Ulusal Sinema Müzesi, 2005 yılında kuruldu. Müzenin kuruluş yılı önemli. Çünkü 2005 yılı Çin sinemasının da 100’üncü yaşını kutladığı bir yıldı. Çin’de ilk film 1905 yılında çekilen Dingjunshan filmiydi.

Farklı konseptlerde düzenlenen 20 sergi salonu bulunan Çin Ulusal Sinema Müzesi, 38 bin metrekare genişliğinde bir alana kurulmuştur. Bu 20 sergi salonunda da Çin sinemasının farklı dönemleri meraklılarıyla buluşturuluyor.

Birinci Salon’da Lumiere kardeşler üzerinden sinemanın keşfi anlatılıyor.  O dönemdeki afişler, notlar, maketler Çin’deki meraklılarına sunuluyor. İkinci salon Çin sinemasının doğuşunu ve ilk yıllarını anlatıyor. Sonraki salonlarda ise savaş yıllarında sinema, Çin’in kuruluşu ve dünyaya açıldığı dönemlere ait fotoğraflara yer veriliyor.

6 ve 7 numaralı salonlara gelindiğinde animasyonlar ve çizgi filmler konuklarla buluşturuluyor. Çin yapımı çizgi filmler hakkında bilgi verilen bu salonlarda animasyon yapımından çizgi film karakterinin ortaya çıkış sürecine kadar pek çok konuda bilgi veriliyor.

Çizgi film salonda eşeğine ters binmiş bir karakter bulunuyor. Bu aslen Uygur olan Afanti karakteri. 1979 yılında  Shanghai Animasyon Film Stüdyosu tarafından 13 bölümlük çizgi film yapılan bu karakterin hikayeleri ülke çapında çok popüler.

Haber, belgesel ve eğitim çekimleri 8 numaralı salonda anlatılıyor. Burada doğa belgesellerinin nasıl çekildiğine dair bir de tanıtım videosu gösteriliyor.

Hong Kong, Taiwan ve Macao sinemaları ise 9 ve 10 numaralı salonlarda meraklılarıyla buluşturuluyor.

Diğer 10 salonda ise sinema teknikleri hakkında bilgilere yer veriliyor. Bu salonlarda sinema makyajının nasıl yapıldığı, özel efektlerin nasıl uygulandığı, kurgu, seslendirme, miksaj, post prodüksiyon, film formatları, sinematografi ve ışık bilgisi hakkında çeşitli bilgi ve yöntemlerle müzeyi ziyaret edenlerin merakı giderilmeye çalışılıyor.

 

Similar Articles
Çin'deki Üniversitelerdeki MüzelerXi'an Taş Yazıtlar MüzesiPekin'in Açık Hava RestoranlarıÇin'in 8 Büyük MutfağıZhanjiajieMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles