BrandnewsGökyüzü

Çin’de 185 Adet Drone Havalimanı Yapılacak

Çin’deki drone trafiği hava ulaşımını olumsuz etkiliyor. Bunun  için kolları sıvayan teknoloji şirketleriyse dronelara havalimanı açmak için adeta yarışa girdi.

Çin’in kırsal kesimlerinde dronelarla elektronik ticaret yapılıyor. Bu dronelar için ülkenin güneybatısında 185 adet havalimanı yapacaklarını açıklayan Çin’in en büyük elektronik tedarikçilerinden JD.com kolları sıvadı.

2020 yılında elektronik ticaretin 150 milyar dolar hacme ulaşması beklenen Çin’de yapılacak olan drone havalimanlarının yapım süresinin 3 yıl olması planlanıyor. Sichuan üzerinden teslimatları da kolaylaştırması beklenen proje teknoloji ve elektronik ticaret yapan firmalar tarafından heyecanla bekleniyor. Çünkü dronelarla kargo taşımacılığına benzer bir taşımacılık yapılıyor.

Projeyi gerçekleştirecek olan JD.com’un kurucusu ve CEO’su Richard Liu yaptığı açıklamada yeni drone havalimanlarıyla birlikte tarım ürünlerinin de Sichuan’dan Çin’in herhangi bir yerine 24 saat içerisinde teslim edilebileceğini söyledi. Ayrıca bu havalimanlarının maliyetleri yüzde 70 oranın da  düşeceğini belirtti.

Çin basınında yer alan haberlere göre lojistik fiyatlarının yüksek olması nedeniyle tarım ürünleri de fahiş fiyatlardan satılıyor. Uzak kırsal alanlardaki endüstriyel ürünlerin fiyatları da bu nedenle  artıyor. Yeni açılacak drone havalimanlarıyla ürün fiyatlarının daha ucuzlayacağı, alım gücününü artacağı ve böylece ekonominin de hareketleneceği tahmin ediliyor.

Amazon’un ardından bir elektronik ticaret firması olan Alibaba da son yıllarda Taobao köyleri isminde bir proje başlatmış ve Çin’in kırsal kesiminden ürünlerin satışını sağlamıştı. Bu projeyle köylüler evlerinden masa başında ürünlerini satarak para kanıyor. Her bir köyün böylece senede 1.6 milyon dolar gelir elde ettiği belirtiliyor. Taobao projesiyle ülke genelindeki köyleri de 100 bin noktaya daha ulaşılması planlanıyor.

Yeni açılacak olan drone havalimanlarınınsa bu tarz elektronik ticaret firmalarının işlerini oldukça kolaylaştıracağı tahmin ediliyor.

Similar Articles
Norwegian Hava Yolu'ndan Uçuş RekoruBulgaristan-Azerbaycan Arasında Direkt Havayolu Hattı AçıldıAirbus A380'ın Kaderini Emirates BelirleyecekUçan Arabalar İçin Son 2 YılHong Kong'daki Alternatif Tüp EvlerDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın